zarejestruj się | zapomniane hasło
Znajdź

Zamek w Niemodlinie

zamki

Zamek Niemodlin

Niemodlin

Zamek Niemodlin Zamek Niemodlin

Zamek Niemodlin

Niemodlin

Zamek Niemodlin Zamek Niemodlin

Zamek w Niemodlinie

Niemodlin

Zamek w Niemodlinie Zamek w Niemodlinie

Zamek w Niemodlinie

Niemodlin

Zamek w Niemodlinie Zamek w Niemodlinie

Rzeźba

Niemodlin

Rzeźba Rzeźba

Zamek Niemodlin - brama

Niemodlin

Zamek Niemodlin - brama Zamek Niemodlin - brama
dodaj zdjeciezobacz wszystkie zdjęcia
Pierwotnie w miejscu gdzie obecnie położony jest zamek, istniała drewniana kasztelania. Na jej pozostałościach około 1313 roku książę Bolko I Niemodliński zbudował zamek. Zamek od roku 1314 do 1382 był rezydencją książąt niemodlińskich. W 1428 roku został zniszczony podczas wojen husyckich, następnie doszczętnie spalony w pożarze w 1552 roku. Jego pozostałości przejął w zastaw hrabia von Logau, a następnie odsprzedał go wraz z całym miastem Kasparowi von Pückler, który rozpoczął odbudowę zamku w 1581 roku, trwającą do 1591 roku.

Dwukrotnie przebudowywany na rezydencję renesansową w latach 1575 i 1589–1592. Na początku XVII w., kiedy zamek przeszedł w ręce rodu von Promnitz był dalej przebudowywany i rozbudowywany. W 1610 roku zostało dobudowane czwarte skrzydło z kaplicą zamkową. Zamek został ponownie zniszczony w 1643 roku w czasie wojny trzydziestoletniej, a następnie odbudowany. Następna przebudowa, tym razem w stylu barokowym, miała miejsce w XVIII w., kiedy właścicielem zamku został hrabia Jan II Nepomuk von Praschma. Jego rodzina władała zamkiem, aż do 1945 roku.

Prawie do końca wojny zamieszkiwany był przez prawowitych właścicieli – ród von Praschma – został przez nich opuszczony przed nadejściem Armii Czerwonej. W okresie późniejszym ciągle grabiony i plądrowany. Po II wojnie światowej był siedzibą: Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, liceum i szkoły podoficerskiej. Później przez 10 lat stał opuszczony, aż w 1990 kupił go prywatny inwestor, który go częściowo wyremontował. Następnie zamek przechodził z rąk do rąk a jego przyszłość mieniła się ciemnymi barwami. W bieżącym roku powrócił w posiadanie polskich właścicieli, którzy pragną go odnowić i przywrócić mu dawna świetność.

Zamek dostępny jest dla zwiedzających w soboty i niedziele. Zwiedzanie odbywa się w grupach zorganizowanych z przewodnikiem o ustalonych godzinach: 12.00 i 13.00. Punkt zbiórki znajduje się przy fosie.


  • Currently 3.00/5

Średnia: 3.0/5 ( 1 głos ) 'Zaloguj się, aby móc oceniać'.

Polecany dla rodzin z dziećmi: nie
reklama
pokaż na mapie
kliknij na mapie aby zobaczyć powiększenie
informacjeinformacje
Parking: brak
Wstęp: wolny

Adres:
ul. Rynek 55
49-100 Niemodlin (opolskie)

Strony www:
www.niemodlinzamek.pl

atrakcje w pobliżu
Muzeum Wsi Opolskiej
Zoo Opole
Pałac w Mosznej
Zamek Piastów Śląskich w Brzegu

Bookmark and Share

reklama

    płatnik podpis elektroniczny

    span class f maj przekazu elektronicznego wybór certyfikatów odbywa się bezpośrednio z magazynów systemowych bez rejestracji w programie płatnik
© 2008-2013 wspierane projekty | współpraca | regulamin | polityka prywatności | kontakt: webmaster[małpa]atrakcje-turystyczne.eu   
Inne: Pełna lista atrakcji | Już wkrótce wyruszamy w Polskę!