Ostrzyca (też jako Ostrzyca Proboszczowicka lub Ostrzycą Proboszczowska) to najwyższe wzniesienie Pogórza Kaczawskiego. Wysoka na 501 m.n.p.m. góra to pozostałość po trzeciorzędowym wulkanie. Trzon góry stanowi nek czyli zastygła w starym wulkanicznym kominie lawa. Ze względu na swój kształt nazywana jest polską Fujijamą. Jest ona symbolem Krainy Wygasłych Wulkanów bo pod takim hasłem promuje się Pogórze Kaczawskie.
Wyrastająca na ponad 200 metrów góra pokryta jest gęstym lasem. Jedynie wokół szczytu, znajdują się skalne rumowiska - gołoborza. Na szczycie Ostrzycy założono w 1962 roku rezerwat przyrody Ostrzyca Proboszczowicka. Ochroną objęto unikalne bazaltowe gołoborza oraz roślinność porastającą szczyt Ostrzycy.
Ostrzyca, mimo że z daleka nie wygląda na wielką górę ma jednak strome zbocza i pozwoli się nieco zmęczyć. Najciekawszy jest końcowy odcinek szlaku, który pokonuje się po bazaltowych schodach. Schody te wybudowano już w połowie XIX wieku. Wtedy też powstała pierwsza gospoda u podnóża góry. Jeszcze po II wojnie światowej pod Ostrzycą stało schronisko, zostało jednak zniszczone podczas walk z przeciwnikami władzy ludowej.
Ostrzyca do dobre miejsce na kilkugodzinną wycieczkę. Jadać drogą od strony Proboszczowa spotkać można 2 nieduże parkingi. Przy drugim znajduje się miejsce do biesiadowania. Przy jest miejsce na ognisko, ławki i wiata. Powyżej zaczyna się droga przez las przy której co jakiś czas jest ławka (duży plus). Przed szczytem znajdują się strome bazaltowe schody a na górze kilka skałek i fajna panorama okolicy z widokiem na ... sporą część Dolnego Śląska.