Muzeum ulokowane jest w sercu miasta, w zabytkowych podziemiach kołobrzeskiego Ratusza miejskiego – dzieła jednego z najznamienitszych architektów XIX wieku - Karla Schinkla. Pomieszczenia zaadaptowane zostały przez mieszkańców naszego miasta na ekspozycję szczególną – ukazującą poprzez piękno zabytków, historię Kołobrzegu.
Wśród prezentowanych zbiorów ujrzeć tam można, w kontekście kołobrzeskim, artefakty z wojny trzydziestoletniej, wojny siedmioletniej i kampanii napoleońskiej. Zabytki szczególne i niespotykane w żadnym innym muzeum na świecie. Zachwyt wzbudzają zbiory medalierstwa i numizmatyki miejskiej, wyjątkowe zbiory kartografii, rycin i malarstwa. Nie można przejść tam obojętnie obok kolekcji szkła, porcelany i ceramiki, nieposiadającej sobie równych w regionie. Gabloty ukazujące kołobrzeskie rzemiosło, przywracają do życia pracę dawnych mistrzów, ukazują kim był kotlarz, rymarz, tkacz lnu oraz przybliżają dawne profesje. Muzeum prezentuje również, dzięki wyjątkowej aranżacji wnętrz, realia życia kołobrzeskich pionierów z lat czterdziestych i pięćdziesiątych.
Dzięki autorskiej ekspozycji - zbudowanej z figur woskowych oraz za pomocą nowoczesnej multimedialnej formy przekazu i w pełni profesjonalnego oświetlenia, poznać można niezwykle barwną, magiczną historię Kołobrzegu.