zarejestruj się | zapomniane hasło
Znajdź

Wieża widokowa na Borówkowej

inne

Wieża widokowa na Borówkowej

Lutynia

Wieża widokowa na Borówkowej Wieża widokowa na Borówkowej

Widok na Śnieżnik

Lutynia

Widok na Śnieżnik Widok na Śnieżnik

Konstrukcja wieży

Lutynia

Konstrukcja wieży Konstrukcja wieży

Widok ze zbocza Jawornika Wielkiego

Lutynia

Widok ze zbocza Jawornika Wielkiego Widok ze zbocza Jawornika Wielkiego

Szlak z Przełęczy Lądeckiej

Lutynia

Szlak z Przełęczy Lądeckiej Szlak z Przełęczy Lądeckiej

Góry Bardzkie i Sowie

Lutynia

Góry Bardzkie i Sowie Góry Bardzkie i Sowie
dodaj zdjeciezobacz wszystkie zdjęcia
Borówkowa to jeden z najwyższych szczytów Gór Złotych. Na szycie tej położonej na wysokości 900 m n.p.m góry stoi zbudowana w 2006 roku wieża widokowa. Wieża zbudowana została przez Czechów i znajduje się ona na samej granicy.

Wieża ma konstrukcję stalową, ale została obudowana deskami więc sprawia wrażenie solidnej murowanej konstrukcji. Po wejściu do jej środka ukazuje się lekka, ażurowa konstrukcja. Wszystkie te prześwity między szczeblami stanową nie lada wyzwanie dla osób z lękiem wysokości. Sama wieża ma wysokość 25,4 metra.

Ze szczytu wieży wieży obserwować można całą okolicę z najwyższymi szczytami tej części Sudetów - Śnieżnikiem i Czarną Górą. Podczas dobrej pogody widać także szczyt Pradziada (Czechy) z charakterystyczną wieżą, Ślężę a niekiedy też Karkonosze z górującą Śnieżką. Na równinach widać też sztuczne jeziora - Otmuchowskie i Nyskie.

Wieże widokowe na Borówkowej mają długą historię. Pierwszy pomost powstał w 1870 roku, kolejny w 1889. Trzecia wieża widokowa zbudowana została w 1908 roku. Niestety, wieże nie miały szczęścia i waliły się po kilku latach użytkowania. Przed wojną na szczycie istniało również schronisko turystyczne.

Zanim w 2006 roku zbudowano nową wieżę na szycie Borówkowej nie działo się za wiele. Ważnym jest jednak fakt, że to właśnie tu w latach 80-tych XX wieku dochodziło do spotkań Solidarności Polsko-Czechosłowackiej, w których brali udział między innymi Jacek Kuroń, Józef Pinior i Zbigniew Bujak. Na szycie znajduje się tablica upamiętniająca i zdjęcie z jednego ze spotkań.

Najłatwiejsze dojście na szczyt wiedzie z Przełęczy Lądeckiej, gdzie znajduje się nieduży parking. Stosunkowo łatwy szlak ma ok. 3 kilometrów i wiedzie głównie przez las.

Miłośnicy dłuższych wycieczek mogą dotrzeć na szczyt Borówkowej Lądka Zdroju czy też Jawornika Wielkiego, poniżej którego znajduje się mały parking a nawet ze Złotego Stoku. Na wszystkich czeka na szczycie wspaniała panorama a do tego w sezonie letnim czeski sklepik z zimnym czeskim piwem.  • Currently 4.00/5

Średnia: 4.0/5 ( 1 głos ) 'Zaloguj się, aby móc oceniać'.

Polecany dla rodzin z dziećmi: nie
reklama
pokaż na mapie
kliknij na mapie aby zobaczyć powiększenie
informacjeinformacje
Parking: brak
Wstęp: wolny

Adres:
57-540 Lutynia (dolnośląskie)

Strony www:

atrakcje w pobliżu
Zdrój Wojciech w Lądku Zdroju
Kopalnia Złota w Złotym Stoku
Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim
Opactwo Cystersów w Kamieńcu Ząbkowickim

Bookmark and Share

reklama
© 2008-2013 wspierane projekty | współpraca | regulamin | polityka prywatności | kontakt: webmaster[małpa]atrakcje-turystyczne.eu   
Inne: Pełna lista atrakcji | Już wkrótce wyruszamy w Polskę!