Krzyżacki zamek w miejscowości Golub-Dobrzyń to zbudowana na planie prostokąta warowna twierdza, malowniczo położona na szczycie wzgórza. Początki zamku sięgają końca XIII wieku kiedy to znajdująca się na jego miejscu drewniana warownia przeszła w posiadanie krzyżaków. Zbudowany nad rzeką Drwęcą gród (obok zamku znajdował się bród), a potem zamek znajdował się przy ważnym szlaku handlowym oraz na granicy chełmińską i dobrzyńską.
Na początku XIV wieku Krzyżacy rozpoczęli budowę murowanego zamku, który stał się siedzibą komtura. Początkowo zbudowano dwa skrzydła i wieżę warowną. Resztę dziedzińca otoczonego z pozostałych stron murami zabudowano później. Zamek otoczono fosą.
Zamek okazał się dobrze zaprojektowaną twierdzą. W czasie konfliktu polski-krzyżackiego bezskutecznie próbował zdobyć zamek Władysław Łokietek. Po bitwie pod Grunwaldem zamek poddano, jednak był on w Polskich rękach tylko do pokoju Toruńskiego, na mocy którego wrócił pod władanie Krzyżaków. W 1422 roku w czasie wojny golubskiej zamek najechał i zniszczył Król Władysław Jagiełło. Zamek zdobyto a komtur i wielu rycerzy zakonnych zginęło. Po ustaniu wojen z Krzyżakami zamek przebudowano w renesansowy pałac.
W XVII wieku zamek splądrowali Szwedzi. W okresie zaborów miał wielu dzierżawców i pełnił różne funkcje, między innymi urzędu, szkoły i szpitala. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w zamku urządzono muzeum. Po ostatniej wojnie zamek odrestaurowano i obecnie mieści się w nim muzeum oraz hotel. Zamek jest udostępniony do zwiedzania.