zarejestruj się | zapomniane hasło
Znajdź

Zamek w Golub-Dobrzyń

zamki

Zamek w Golubiu

Golub-Dobrzyń

Zamek w Golubiu Zamek w Golubiu

Zamek Golub Dobrzyń

Golub-Dobrzyń

Zamek Golub Dobrzyń Zamek Golub Dobrzyń

Zamek w Golubiu

Golub-Dobrzyń

Zamek w Golubiu Zamek w Golubiu

Armata

Golub-Dobrzyń

Armata Armata
dodaj zdjeciezobacz wszystkie zdjęcia
Krzyżacki zamek w miejscowości Golub-Dobrzyń to zbudowana na planie prostokąta warowna twierdza, malowniczo położona na szczycie wzgórza. Początki zamku sięgają końca XIII wieku kiedy to znajdująca się na jego miejscu drewniana warownia przeszła w posiadanie krzyżaków. Zbudowany nad rzeką Drwęcą gród (obok zamku znajdował się bród), a potem zamek znajdował się przy ważnym szlaku handlowym oraz na granicy chełmińską i dobrzyńską.

Na początku XIV wieku Krzyżacy rozpoczęli budowę murowanego zamku, który stał się siedzibą komtura. Początkowo zbudowano dwa skrzydła i wieżę warowną. Resztę dziedzińca otoczonego z pozostałych stron murami zabudowano później. Zamek otoczono fosą.

Zamek okazał się dobrze zaprojektowaną twierdzą. W czasie konfliktu polski-krzyżackiego bezskutecznie próbował zdobyć zamek Władysław Łokietek. Po bitwie pod Grunwaldem zamek poddano, jednak był on w Polskich rękach tylko do pokoju Toruńskiego, na mocy którego wrócił pod władanie Krzyżaków. W 1422 roku w czasie wojny golubskiej zamek najechał i zniszczył Król Władysław Jagiełło. Zamek zdobyto a komtur i wielu rycerzy zakonnych zginęło. Po ustaniu wojen z Krzyżakami zamek przebudowano w renesansowy pałac.

W XVII wieku zamek splądrowali Szwedzi. W okresie zaborów miał wielu dzierżawców i pełnił różne funkcje, między innymi urzędu, szkoły i szpitala. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w zamku urządzono muzeum. Po ostatniej wojnie zamek odrestaurowano i obecnie mieści się w nim muzeum oraz hotel. Zamek jest udostępniony do zwiedzania.
  • Currently 4.00/5

Średnia: 4.0/5 ( 1 głos ) 'Zaloguj się, aby móc oceniać'.

Polecany dla rodzin z dziećmi: tak
reklama
pokaż na mapie
kliknij na mapie aby zobaczyć powiększenie
informacjeinformacje
Parking: bezpłatny
Wstęp: płatny

Adres:
ul. PTTK 13
87-400 Golub-Dobrzyń (kujawsko-pomorskie)

Strony www:
zamekgolub.pl

atrakcje w pobliżu
Zamek w Toruniu
Skansen w Kłóbce
JuraPark Solec Kujawski
Zamek w Świeciu nad Wisłą

Bookmark and Share

reklama
© 2008-2013 wspierane projekty | współpraca | regulamin | polityka prywatności | kontakt: webmaster[małpa]atrakcje-turystyczne.eu   
Inne: Pełna lista atrakcji | kartki klimatyzacja precyzyjna Katalog stron WWW SEO praca brodnica Zwrot podatku zagranicznego Już wkrótce wyruszamy w Polskę!