Zamek w Baranowie Sandomierskim to doskonale zachowana rezydencja magnacka z XVI wieku. Jest jedną z najlepiej zachowanych tego typu atrakcji w Europie. Z uwagi na kunszt z jakim został zbudowany nazywany jest "Małym Wawelem".
Zamek w Baranowie Sandomierskim zbudowany został nad brzegiem Wisły na miejscu rycerskiego dworu obronnego, którego pozostałości można zaobserwować w podziemiach zamku. Dwór ten należał do rodziny Baranowskich, od których miasto wzięło swoją nazwę. Baranów Sandomierski był ważnym ośrodkiem handlowym już w średniowieczu. Prawa miejskie uzyskał w połowie XIV wieku.
Zamek zbudowano pod koniec XVI wieku w stylu renesansowym. Inicjatorem budowy zamku i pierwszym właścicielem był Rafał Leszczyński. Leszczyńscy byli bogatym rodem szlacheckim. Jeden z potomków budowniczego zamku w Baranowie był Stanisław Leszczyński - król Polski w latach 1705 -1709 i 1733 - 1736. Kolejnymi właścicielami Baranowa były rody Wiśniowieckich, Sanguszków, Lubomirskich, Małachowskich, Potockich i Krasickich. Zamek nie ucierpiał w wyniku działań wojennych, niestety 2 pożary w latach 1849 i 1898 zniszczyły część zamku. Ostatnie zniszczenia przyniosła II wojna światowa.
Po wojnie zamek został przejęty przez państwo. Po remoncie w 1968 roku zamek przekazano zakładowi przetwórstwa siarki. Na zamku do 1995 roku działało Muzeum Zagłębia Siarkowego. Obecnie zamek jest w posiadaniu Agencji Rozwoju Przemysłu. Na zamku działa muzeum, hotel oraz centrum konferencyjne. Zamek w Baranowie Sandomierskim jest również miejscem wielu wydarzeń kulturalnych. Zamek jest częściowo udostępniony dla zwiedzających.
W części zamku zorganizowane jest muzeum z bogato wyposażoną zbrojownią. Trasa zwiedzania z przewodnikiem obejmuje park, arkadowy dziedziniec, secesyjną kaplicę zamkową oraz zamkowe wnętrza. Osobną częścią (dodatkowo płatną) jest zwiedzanie zbrojowni.
Zamek otoczony jest dużym 16 hektarowym parkiem, którego części urządzono w stylach angielskim, francuskim i włoskim. Koło zamku działa również pole golfowe. Na gości czeka parking.