zarejestruj się | zapomniane hasło
Znajdź

Bazylika w Licheniu Starym

obiekty sakralne

Bazylika w Licheniu

Licheń Stary

Bazylika w Licheniu Bazylika w Licheniu
dodaj zdjeciezobacz wszystkie zdjęcia
Bazylika w Licheniu Starym to największa świątynia katolicka w Polsce, a jednocześnie jedna z największych w Europie i na świecie. Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski oddana została do użytku w 2004. Budynek posiada 365 okien, 52 drzwi oraz 33 schody przed wejściem. Są to liczby symbolizujące liczbę dni w roku, liczbę miesięcy oraz wiek Chrystusa w momencie ukrzyżowania.

Historia kultu maryjnego w Licheniu Starym rozpoczęła się dopiero w XVIII wieku kiedy to jeden z okolicznych mieszkańców miał wizję przy powieszonym w lesie małym obrazem Matki Boskiej. Ukazująca się kilkukrotnie postać z obrazu przepowiedziała epidemię cholery w miasteczku. To właśnie ta przepowiednia jak i późniejsze cudowne uzdrowienia chorych modlących się przed obrazem stały się powodem powstania tej ogromnej świątyni.

Obraz o wymiarach 9,5 x 15,5 cm przedstawiający popiersie Matki Bożej przeniesiony został do kościoła w Licheniu i jest do dzisiaj czczony. W 1967 roku obraz został koronowany. Dziś Licheń Stary jest ważnym centrum pielgrzymkowym, które rocznie odwiedza ponad milion wiernych. Jak wszystkie duże centra pielgrzymkowe tak i to jest dobrze przygotowane na przybycie turystów i wiernych. Są parkingi, sanitariaty i pomoc medyczna.

Bazylika w Licheniu Starym to ogromna świątynia o rozmiarach 139 x 162 metrów i wysokości 103 metrów. Dzwonnica ma wysokość 141 metrów. We wnętrzu bazyliki znajduje się 3000 miejsc siedzących i 7000 stojących. Nie tylko sam budynek jest "naj". W licheńskiej świątyni znajdują się też największe w Polsce organy, składające się z 20 000 piszczałek. W 68 metrowej dzwonnicy bije największy w kraju dzwon - "Maryja Bogurodzica" - ważący niemal 15 ton.

Poza samą bazyliką i obrazem warto jeszcze wejść na wieżę widokową (można też wjechać windą), odwiedzić Golgotę i Las Grąbliński, w którym znajduje się droga krzyżowa i liczne kapliczki.

Jadąc do Lichenia trzeba podobnie jak to jest w Klasztorze na Jasnej Górze zarezerwować cały dzień aby zwiedzić przynajmniej dużą cześć obiektu. Warto jednak zobaczyć tą ogromną świątynię.
  • Currently 4.00/5

Średnia: 4.0/5 ( 1 głos ) 'Zaloguj się, aby móc oceniać'.

Polecany dla rodzin z dziećmi: tak
reklama
pokaż na mapie
kliknij na mapie aby zobaczyć powiększenie
informacjeinformacje
Parking: bezpłatny
Wstęp: wolny

Adres:
Klasztorna 4
62-563 Licheń Stary (wielkopolskie)

Strony www:
www.lichen.pl

atrakcje w pobliżu
Zamek w Kole
Mysia wieża w Kruszwicy
Spichlerz zbożowy w Kole
Kolegiata w Tumie

Bookmark and Share

reklama
© 2008-2013 wspierane projekty | współpraca | regulamin | polityka prywatności | kontakt: webmaster[małpa]atrakcje-turystyczne.eu   
Inne: Pełna lista atrakcji | imprezy plenerowe http://www.oferty.turystyka.katowic http://www.ogloszenia.turystyka.kat Biuro Rachunkowe Kielce Profesjonalny Logopeda Poznań Już wkrótce wyruszamy w Polskę!