Pałac Czartoryskich w Puławach zbudowany został w XVII wieku wieku jako budowla reprezentacyjno - obronna. Zamek obronny zbudowany dla marszałka wielkiego koronnego Stanisława Lubomirskiego. Zamek zbudowany na planie prostokąta z czterema alkierzami został jedna spalony przez wojska Szwedzkie na początku XVIII wieku.
Po wielu latach odbudowano pałac, stracił on jednak swój obronny charakter. Pałac odbudowany został przez Czartoryskich, od których do dziś zawdzięcza swą nazwę. To właśnie w ich posiadaniu stał się jednym najważniejszych centrów kulturalnych w Polsce. Adam Kazimierz i jego żona Izabela przebudowali w stylu angielskim ogromny - 30 hektarowy park, budując w nim liczne zachowane do dzisiaj budowle: Dom Gotycki, Pałac Marynki czy też Świątynię Sybilli, w której Czartoryscy stworzyli w 1801 roku pierwsze polskie muzeum narodowe. Do pałacu sprowadzili wielu znakomitych artystów i naukowców.
Czasy świetności puławskiego pałacu kończą się po powstaniu listopadowym. Za udział w nim książę Adam Jerzy Czartoryski zostaje zaocznie skazany na śmierć i chroni głowę ucieczką do Paryża. Pałac skonfiskowany został przez władze zaborcze i przekształcony w Aleksandryjski Instytut Wychowanie Panien.
Zarówno pałac jak i park przetrwały do dzisiejszych czasów w dobrej formie i będąc w okolicach warto je zobaczyć. Zbiory zgromadzone pierwotnie w Świątyni Sybilli rozrzucone są po różnych muzeach. Tylko część z nich wróciła do Puław.