zarejestruj się | zapomniane hasło
Znajdź

Starościńskie Skały w Rudawach Janowickich

góry, formacje skalne

Starościńskie Skały

Janowice Wielkie

Starościńskie Skały Starościńskie Skały

Widok na Góry Sokole

Janowice Wielkie

Widok na Góry Sokole Widok na Góry Sokole

Punkt widokowy

Janowice Wielkie

Punkt widokowy Punkt widokowy

Starościńskie Skały

Janowice Wielkie

Starościńskie Skały Starościńskie Skały

Starościńskie Skały

Janowice Wielkie

Starościńskie Skały Starościńskie Skały

Droga na szczyt

Janowice Wielkie

Droga na szczyt Droga na szczyt
dodaj zdjeciezobacz wszystkie zdjęcia
Starościńskie Skały to duża formacja skalna położona w sercu Rudaw Janowickich. Położone na wysokości 718 m n.p.m. na szczycie Lwiej Góry skały to miejsce zarówno dla wspinaczy jak i turystów - pieszych i na rowerze. Do Starościńskich Skał dojść można szlakami pieszymi z Janowic Wielkich i Przełęczy Karpnickiej jak i dojechać rowerowym - nieopodal przechodzi szlak rowerowy.

Skałki są wykorzystywane przez wspinaczy, którzy wykorzystują wysoką ścianę południową. Turyści wchodzą na górę jedną z łatwiejszych dróg i ścieżek. Na górze formacji znajduje się wiele miejsc do odpoczynku, stąd w ciepłe weekendowe popołudnia spotkać można tu wielu odpoczywających a nawet biesiadujących turystów.

Na samym szczycie Starościńskich Skał przygotowany został jeszcze w XIX wieku punkt widokowy. Punkt ten stworzono na polecenie Wilhelma Hohenzollerna. Całą formację skalna od imienia jego żony nazwano "Mariannenfels". Do dziś na jednej ze skał widać pozostałości po nazwie. Nazwa ta wypisana była na skale metalowymi literami.

Z punktu widokowego rozpościera się wspaniała panorama od Karkonoszy, przez Jelenią Górę aż po Pogórze Kaczawskie. Na pierwszym planie widać jednak Góry Sokole (Krzyżna Góra i Sokolik). Wchodząc na punkt widokowy pamiętać trzeba, że ma on już 200 lat i barierki są raczej niskie, a miejsca między prętami sporo. Mimo, że pod samo punkt widokowy można wejść zwykłą ścieżką to wejście na sam punkt widokowy należy odradzić osobom z lękiem wysokości i dzieciom (ruchliwe urwisy mogłyby wypaść między barierkami).

Niedaleko Starościńskich skał zobaczyć warto inne formacje skalne, w tym Piec i wielki Skalny Most. Oba znajdują się przy niebieskim szlaku w kierunku ruin Zamku Bolczów i Janowic Wielkich.

  • Currently 3.00/5

Średnia: 3.0/5 ( 1 głos ) 'Zaloguj się, aby móc oceniać'.

Polecany dla rodzin z dziećmi: nie
reklama
pokaż na mapie
kliknij na mapie aby zobaczyć powiększenie
informacjeinformacje
Parking: brak
Wstęp: wolny

Adres:
58-520 Janowice Wielkie (dolnośląskie)

Strony www:

atrakcje w pobliżu
Zamek Bolczów
Schronisko Szwajcarka
Krzyżna Góra
Sokolik

Bookmark and Share

reklama
© 2008-2013 wspierane projekty | współpraca | regulamin | polityka prywatności | kontakt: webmaster[małpa]atrakcje-turystyczne.eu   
Inne: Pełna lista atrakcji | Felgi Fotogalerie i Fotoalbumy Meble stylizowane na stare forum mlodziezowe Meble rzeźbione Już wkrótce wyruszamy w Polskę!