zarejestruj się | zapomniane hasło
Znajdź

Ruina kościoła w Trzęsaczu

obiekty sakralne

Ruina kościoła w Trzęsaczu

Trzęsacz

Ruina kościoła w Trzęsaczu Ruina kościoła w Trzęsaczu

Trzęsacz - ściana kościoła nad klifem

Trzęsacz

Trzęsacz - ściana kościoła nad klifem Trzęsacz - ściana kościoła nad klifem

Platforma widokowa w Trzęsaczu

Trzęsacz

Platforma widokowa w Trzęsaczu Platforma widokowa w Trzęsaczu

Ścieżka z Rewala do Trzęsacza

Trzęsacz

Ścieżka z Rewala do Trzęsacza Ścieżka z Rewala do Trzęsacza
dodaj zdjeciezobacz wszystkie zdjęcia
Ruina kościoła w Trzęsaczu to jedna z atrakcji Wybrzeża Rewalskiego. Zachowany do dziś fragmentu muru stojący na wysokim klifie to pozostałość po wybudowanym na początku XV wieku kościele. Do dnia dzisiejszego zachował się fragment południowej ściany kościoła o długości 12 metrów i wysokości 5 metrów. Niby nie wiele, ale ta unikatowa ruina przyciąga wielu turystów.

Kiedy budowano kościół pięć wieków temu znajdował się on blisko 2 kilometry od brzegu morza Bałtyckiego. Niestety procesy abrazyjne spowodowały, że w połowie XVIII wieku wysoki klif znajdował się już zaledwie 50 metrów od murów świątyni. W roku 1850 kościół w Trzęsaczu znajdował się zaledwie 5 metrów od urwiska. Wszystkie podejmowane próby zabezpieczenia klifu zakończyły się niepowodzeniem.

Ostatecznie jedną z największych na Pomorzu Zachodnim świątynię zamknięto w 1874 roku a elementy jej wyposażenie przewieziono do innych kościołów: nowego kościoła w Trzęsaczu, kościoła w Rewalu, katedry w Kamieniu Pomorskim oraz muzeów w Szczecinie i Berlinie.

Jako pierwsza runęła w 1901 roku północna ściana kościoła. W kolejnych latach morze zabierało kolejne fragmenty aż została tylko jedna ściana, którą zabezpieczono na początki XXI wieku.

Obecnie ruina kościoła w Trzęsaczu pełni rolę atrakcji turystycznej dlatego wydane sporo pieniędzy na jej zabezpieczenie. Koło ruin powstała platforma widokowa (całe szczęści bezpłatna) oraz deptak ze straganami. Gmina zatroszczyła się też o strefę płatnego parkowania. Jest również kilka płatnych prywatnych parkingów. O bezpłatne miejsca do parkowania trudno - można ich szukać na południe od głównej drogi.

Wypoczywający w Rewalu mogą dotrzeć to Trzęsacza pieszo ścieżką wiodąca nad wysokim klifem. Szlak ten długości ok. 1 kilometra jest bardzo fajny i świetnie nadaje się na spacer. Alternatywnie można przejść chodnikiem wzdłuż głównej drogi.

  • Currently 2.00/5

Średnia: 2.0/5 ( 1 głos ) 'Zaloguj się, aby móc oceniać'.

Polecany dla rodzin z dziećmi: tak
reklama
pokaż na mapie
kliknij na mapie aby zobaczyć powiększenie
informacjeinformacje
Parking: płatny
Wstęp: wolny

Adres:
ul. Rewalska
72-344 Trzęsacz (zachodnio-pomorskie)

Strony www:

atrakcje w pobliżu
Park Wieloryba w Rewalu
Latarnia morska w Niechorzu
Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu
Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu

Bookmark and Share

reklama
© 2008-2013 wspierane projekty | współpraca | regulamin | polityka prywatności | kontakt: webmaster[małpa]atrakcje-turystyczne.eu   
Inne: Pełna lista atrakcji | Już wkrótce wyruszamy w Polskę!