zarejestruj się | zapomniane hasło
Znajdź

Baszta i mury miejskie Olkusza

bunkry, fortyfikacje

Baszta i mury miejskie Olkusza

Olkusz

Baszta i mury miejskie Olkusza Baszta i mury miejskie Olkusza
dodaj zdjeciezobacz wszystkie zdjęcia
Pamiątką po średniowiecznej przeszłości Olkusza jest zrekonstruowana średniowieczna baszta z fragmentem murów obronnych i fosy. Olkusz był bogatym, górniczym miastem, stąd mieszczanie musieli być przygotowani do odparcia ataku. Początkowo miasta broniły wały ziemne. Dopiero za czasów króla Kazimierza Wielkiego Olkusz został otoczony kamiennym murem i fosą. Mur miejski, o prawie dwumetrowej grubości miał ponad 1100 metrów długości i 9 metrów wysokości. Broniło go 15 baszt zbudowanych na planie prostokąta. Do miasta można było wjechać przez dwie główne bramy; Krakowską i Sławkowską. Ponoć była też brama Wolbromska. Z czasem, dla wygody mieszkańców wybijano w murze tzw. furty, czyli niewielkie przejścia. Z czasem mury obronne przestały spełniać swoją rolę i na początku XIX wieku zostały rozebrane.
Przed laty grupa miłośników historii Olkusza podjęła się rekonstrukcji fragmentu muru i baszty na oryginalnych fundamentach. Trwające kilkanaście lat prace zakończyły się w 1986 roku. Baszta i mur są odbudowane z dwóch rodzajów kamienia. Fragmenty z czerwonego piaskowca pokazują wygląd obwarowań w XIV wieku. Wtedy baszta była otwarta od strony miasta, wznosiła się na wysokość muru i była zwieńczona, podobnie, jak mur blankowanym krenelażem. Część wybudowana z białego wapienia, pokazuje stan z XV wieku, kiedy nadbudowano i zadaszono basztę. We wnętrzu baszty, gdzie znajduje się popularna kawiarnia, można zobaczyć oryginalne fragmenty muru pochodzące z XIV wieku.
  • Currently 2.00/5

Średnia: 2.0/5 ( 1 głos ) 'Zaloguj się, aby móc oceniać'.

Polecany dla rodzin z dziećmi: tak
reklama
pokaż na mapie
kliknij na mapie aby zobaczyć powiększenie
informacjeinformacje
Parking: brak
Wstęp: wolny

Adres:
Basztowa
32-300 Olkusz (małopolskie)

Strony www:

atrakcje w pobliżu
Bazylika Mniejsza pw. św. Andrzeja w Apostoła w Olkuszu
Muzeum Regionalne PTTK w Olkuszu
Galeria Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu
Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej

Bookmark and Share

reklama
© 2008-2013 wspierane projekty | współpraca | regulamin | polityka prywatności | kontakt: webmaster[małpa]atrakcje-turystyczne.eu   
Inne: Pełna lista atrakcji | Już wkrótce wyruszamy w Polskę!