zarejestruj się | zapomniane hasło
Znajdź

Muzeum Regionalne PTTK w Olkuszu

muzea, skanseny

Muzeum Regionalne PTTK w Olkuszu

Olkusz

Muzeum Regionalne PTTK w Olkuszu Muzeum Regionalne PTTK w Olkuszu
dodaj zdjeciezobacz wszystkie zdjęcia
To założone w 1911 roku muzeum, mieszczące się w zabytkowej kamienicy "Batorówka" przy olkuskim rynku jest jednym z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce. W jego bogatych zbiorach jest miecz z przełomu XIII i XIV wieku. Ponoć ścięto nim dwóch olkuskich gwarków, którzy w poszukiwaniu srebra podkopali się pod miejscowy kościół. W muzeum można podziwiać kamienny gmerk, czyli herb mieszczański, groty strzał z XV wieku, fragmenty drewnianych rur wodociągowych z XVI-XVII wieku, a także bogatą kolekcję archeologiczną. Na uwagę zasługuje ekspozycja etnograficzna oraz górnictwa kruszcowego; stare narzędzia górnicze; moździerz do rozdrabniania rudy, lampki, czy drewniany młot. Kolekcję uzupełniają minerały i jurajskie skamieliny. W muzeum zgromadzono także mapy, monety i fotografie. W bogatym dziale historycznym na uwagę zasługuje XIV wieczna rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego. Cenna jest kolekcja judaiców, a także zbiory malarstwa.

Muzeum czynne; poniedziałek - piątek 8.00 ? 16.00. Sobota, niedziela - zwiedzanie dla grup po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym. Ceny biletów: 4 zł - bilet normalny, 2 zł - bilet ulgowy, oprowadzanie po muzeum w cenie biletu.
  • Currently 2.00/5

Średnia: 2.0/5 ( 1 głos ) 'Zaloguj się, aby móc oceniać'.

Polecany dla rodzin z dziećmi: tak
reklama
pokaż na mapie
kliknij na mapie aby zobaczyć powiększenie
informacjeinformacje
Parking: płatny
Wstęp: płatny

Adres:
Rynek 20
32-300 Olkusz (małopolskie)

Strony www:

atrakcje w pobliżu
Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej
Galeria Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu
Kolekcja minerałów Ziemi Olkuskiej i skamieniałości Jury Krakowsko-Częstochowskiej
Kolekcja Wikliny Władysława Wołkowskiego w Olkuszu

Bookmark and Share

reklama
© 2008-2013 wspierane projekty | współpraca | regulamin | polityka prywatności | kontakt: webmaster[małpa]atrakcje-turystyczne.eu   
Inne: Pełna lista atrakcji | Ochrona antykorozyjna gadżety reklamowe fotografia slubna Meble Gdańskie Już wkrótce wyruszamy w Polskę!