Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu posiada kilka oddziałów, Największa wystawa przedstawia Dzieje Oręża Polskiego częściowo w budynku gdzie wystawione są mniejsze eksponaty a częściowo na otwartym powietrzu gdzie ustawione są czołgi, wozy bojowe, duża kolekcja dział, miny morskie a nawet samoloty.
W pawilonie muzeum znajduje się duża kolekcja umundurowania rycerzy, wojów i żołnierzy od średniowiecza aż po II wojnę światową. Oprócz ubioru, wyposażenia i uzbrojenia wystawa wzbogacona jest o jedną z ciekawszych w Polsce kolekcję orderów i odznaczeń wojskowych. Jedna z sal poświęcona jest prowadzonym w 1945 roku krwawym walkom o Kołobrzeg oraz zaślubinom z morzem. Jednym z elementów wystawy jest makieta zaślubin przy ruinach przedwojennej
latarni morskiej.
Po obejrzeniu eksponatów w pawilonie zwiedzający wychodzą przed budynek muzeum. Ekspozycja plenerowa to prawdziwa gratka dla miłośników sprzętu wojskowego z XX wieku. Oprócz spotykanych w wielu muzeach legendarnych czołgów T34 czy ciężkiego czołgu IS-2, zobaczyć można samoloty MIG-19P i Ił-28. Niestety eksponaty są mocno stłoczone na małej powierzchni co w połączeniu z dużą liczbą zwiedzających sprawia, że wizyta w muzeum jest dosyć męcząca.
Do zwiedzenia wystawy w pawilonie i wystawy plenerowej jest jeden bilet. Jeśli ktoś ma ochotę zwiedzić tylko część plenerową to może skorzystać z tańszych biletów, ale te dostępne są tylko po godzinie 17. W 2013 bilet do muzeum kosztuje 15 zł a na wystawę plenerową 8 zł (po 17:00). Mieszkańcy Kołobrzegu po okazaniu dowodu osobistego mogą kupić bilety po preferencyjnych cenach (dyskryminacja przyjezdnych ?).
Wystawa Dzieje Oręża Polskiego znajduje się w centrum Kołobrzegu. W sezonie letnim o miejsca parkingowe jest ciężko i dodatkowo znajdują się one w strefie płatnego parkowania. Wypoczywającym w samym Kołobrzegu polecam wybrać się do muzeum na piechotę.