zarejestruj się | zapomniane hasło
Znajdź

Zamek Drahim

zamki

Zamek Drahim

Stare Drawsko

Zamek Drahim Zamek Drahim

Zakek Drahim i jezioro Drawsko

Stare Drawsko

Zakek Drahim i jezioro Drawsko Zakek Drahim i jezioro Drawsko

Zamek Drahim

Stare Drawsko

Zamek Drahim Zamek Drahim

Jezioro Żerdno tuż przy zamku Drahim

Stare Drawsko

Jezioro Żerdno tuż przy zamku Drahim Jezioro Żerdno tuż przy zamku Drahim
dodaj zdjeciezobacz wszystkie zdjęcia
Ruiny zamku Drahim położone są na wąskim przesmyku między jeziorami Drawsko i Żerdno. Zamek zbudowany został przez zakon Joannitów w drugiej połowie XIV wieku. Zamek miał bronić od północy dostępu do Czaplinka, w którym znajdowała się komandoria zakonu. W wiekach wcześniejszych znajdował się w tym miejscu gród obronny zakonu Templariuszy. Po wybudowaniu twierdza Drahim należała do najpotężniejszych obiektów obronnych na Pomorzu.

Rezydujący w zamku Joannici chcieli uniezależnić się od panowania polskiego. Za działania przeciwko Koronie zamek po oblężeniu w 1407 roku przejęty został przez rycerstwo polskie a Joannici wygnani. Przez następne wieki zamek znajdował się na granicy Rzeczypospolitej. Zamek zdobyty został przez Szwedów podczas najazdu w 1655 roku. Kres świetności zamku przypadł na rok 1758 kiedy to zamek został spalony przez Rosjan w czasie wojny siedmioletniej.

Zamek Drahim zbudowano na usypanym ziemnym kopcu pomiędzy dwoma jeziorami. Dodatkowo od północy i południa zamek chroniła fosa. Wysokie na 12 metrów mury zamku miały grubość 2,5 metra. Wzdłuż szczytu murów po wewnętrznej stronie biegły drewniane ganki. Główne wrota znajdowały się od strony jeziora Drawsko. To właśnie te elementy stanowiły o sile obronnej twierdzy.

Dziś po zamku zostały mury zniszczone obronne. Na zamku działa muzeum. Jak podaje informacja na drzwiach czynne codziennie od 8 do 20. Niestety jak sam się przekonałem nie jest to prawda. O 19 zamek był zamknięty na 4 spusty.

Drahimską twierdzę warto odwiedzić podróżując przez Pomorze. Leży on na mało uczęszczanej drodze z Wielkopolski do Kołobrzegu. Przy zamku znajduje się mały parking. Oprócz samych murów można spędzić trochę czasu nad jeziorem.
  • Currently 1.00/5

Średnia: 1.0/5 ( 1 głos ) 'Zaloguj się, aby móc oceniać'.

Polecany dla rodzin z dziećmi: nie
reklama
pokaż na mapie
kliknij na mapie aby zobaczyć powiększenie
informacjeinformacje
Parking: brak
Wstęp: wolny

Adres:
78-552 Stare Drawsko (zachodnio-pomorskie)

Strony www:

atrakcje w pobliżu
Zamek Świdwin
Hortulus Dobrzyca - ogrody tematyczne
Latarnia morska Gąski
Latarnia morska Darłowo

Bookmark and Share

reklama
© 2008-2013 wspierane projekty | współpraca | regulamin | polityka prywatności | kontakt: webmaster[małpa]atrakcje-turystyczne.eu   
Inne: Pełna lista atrakcji | Już wkrótce wyruszamy w Polskę!