zarejestruj się | zapomniane hasło
Znajdź

Chatka Górzystów w Górach Izerskich

inne

Chatka Górzystów na Hali Izerskiej

Świeradów Zdrój

Chatka Górzystów na Hali Izerskiej Chatka Górzystów na Hali Izerskiej
dodaj zdjeciezobacz wszystkie zdjęcia
Chatka Górzystów to położone na Hali Izerskiej schronisko górskie, które funkcjonuje od lat 80-tych XX wieku. Położone z dala od głównych szlaków komunikacyjnych i pozbawione jakichkolwiek wygód przyciąga prawdziwych turystów z plecakami. W schronisku brak bieżącej wody, kanalizacji i prądu.

Chatka Górzystów jest jedynym ocalałym budynkiem po wsi Gross-Iser, która została wysiedlona przez sowietów zaraz po zakończeniu II wojny światowej. Z kilkudziesięciu budynków do dziś można zobaczyć tylko fragmenty fundamentów niektórych zabudowań. Od 1945 roku wioska nosiła krótko nazwę Skalno, jednak po usunięciu mieszkańców została zajęta przez WOP. Ostatecznie w latach 50-tych wszystkie zabudowania i most przez Izerę zniszczono.

Chatkę Górzystów warto odwiedzić głównie dlatego, żeby zobaczyć Halę Izerską i samą Izerę - jedyną z nielicznych rzek w Polsce, które znajdują się w zlewisku Morza Północnego. Hala Izerska to niezwykle malownicze miejsce z łąkami, rzeką, kosodrzewiną i skałkami po stronie czeskiej.

Do Chatki Górzystów można dostać się tylko na piechotę lub rowerem, w zimie na nartach biegowych od popularnych tras w Jakuszycach. Co prawda do schroniska prowadzi sroga asfaltowa ze Świeradowa, ale jest ona zamknięta dla ruchu. Z uwagi na dużą różnicę wzniesień jest też bardzo męcząca dla rowerzystów. Ci najłatwiej do Chatki Górzystów dojadą z Jakuszyc - prawie prosta droga lub z Przełęczy Izerskiej.

Także piesi turyści znajdą wiele szlaków, aby dotrzeć do Hali Izerskiej. Najłatwiejsze prowadzą z Jakuszyc oraz ze Schroniska na Stogu Izerskim, do którego dojechać można wyciągiem gondolowym. Najpopularniejszy, chociaż nie najciekawszy i nie najłatwiejszy to niebieski szlak z centrum Świeradowa Zdroju.
  • Currently 2.00/5

Średnia: 2.0/5 ( 1 głos ) 'Zaloguj się, aby móc oceniać'.

Polecany dla rodzin z dziećmi: nie
reklama
pokaż na mapie
kliknij na mapie aby zobaczyć powiększenie
informacjeinformacje
Parking: brak
Wstęp: wolny

Adres:
Hala Izerska 1
59-850 Świeradów Zdrój (dolnośląskie)

Strony www:
www.chatkagorzystow.sudety.it

atrakcje w pobliżu
Dom Zdrojowy w Świeradowie
Schronisko Na Stogu Izerskim
Schronisko Wysoki Kamień
Schronisko Kamieńczyk

Bookmark and Share

reklama
© 2008-2013 wspierane projekty | współpraca | regulamin | polityka prywatności | kontakt: webmaster[małpa]atrakcje-turystyczne.eu   
Inne: Pełna lista atrakcji | Wiadomości Nokia 5800 XpressMusic Księgi rachunkowe Kielce kawały stoły do masażu slubna Już wkrótce wyruszamy w Polskę!