zarejestruj się | zapomniane hasło
Znajdź

Sołdek - statek muzeum

obiekty przemysłowe

Sołdek - statek muzeum

Gdańsk

Sołdek - statek muzeum Sołdek - statek muzeum

SS Sołdek - statek muzeum

Gdańsk

SS Sołdek - statek muzeum SS Sołdek - statek muzeum

SS Sołdek - dziób statku

Gdańsk

SS Sołdek - dziób statku SS Sołdek - dziób statku
dodaj zdjeciezobacz wszystkie zdjęcia
SS Sołdek to statek muzeum, który zwiedzać można w centrum Gdańska. Sołdek przycumowany jest na przeciw Żurawia Gdańskiego tuż obok Spichlerzy na Ołowiance. Jest on największym eksponatem Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

SS Sołdek to pierwszy statek od początku zbudowany w Polsce po II wojnie światowej. Stępkę pod niego położono w Stoczni Gdańskiej w 1948 roku, a w swój pierwszy rejs ten niewielki rudowęglowiec udał się jesienią 1949 roku. Swoją służbę zakończył w 1981 roki po 31 latach na morzu. Od 1985 roku Sołdek pełni funkcję statku muzeum przy CMM w Gdańsku. Ciekawostką jest nazwa okrętu. Stanisław Sołdek był przodownikiem pracy w Stoczni Gdańskiej, w której budowano statek. Matką chrzestną statku była żona Sołdka.

Sam statek ma 87 metrów długości i 12,3 metra szerokości. Napędzany był kotłami parowymi i osiągał niecałe 10 węzłów. Załogę statku stanowiło 28 marynarzy i oficerów.

Zwiedzając Sołdka zobaczyć można urządzenia i warunki pracy marynarzy 60 lat temu. Wśród nich zobaczyć można tuby służące do komunikacji na statku, maszyny parowe, sprzęt ratowniczy oraz ładownie, w których przewożono węgiel i rudę.
  • Currently 3.00/5

Średnia: 3.0/5 ( 1 głos ) 'Zaloguj się, aby móc oceniać'.

Polecany dla rodzin z dziećmi: nie
reklama
pokaż na mapie
kliknij na mapie aby zobaczyć powiększenie
informacjeinformacje
Parking: brak
Wstęp: płatny

Adres:
ul. Ołowianka 9-13
80-751 Gdańsk (pomorskie)

Strony www:
www.cmm.pl
www.tps-msoldek.cmm.pl

atrakcje w pobliżu
Żuraw Gdański
Latarnia morska Gdańsk Nowy Port
Westerplatte
Akwarium Gdyńskie

Bookmark and Share

reklama

    mokra karma dla psa z dobrym składem

    Podaruj swojemu futrzanemu przyjacielowi prezent w postaci pysznego, zdrowego jedzenia dzięki naszemu wyborowi karmy dla psów klasy premium.

    koli-sklep.pl

© 2008-2013 wspierane projekty | współpraca | regulamin | polityka prywatności | kontakt: webmaster[małpa]atrakcje-turystyczne.eu   
Inne: Pełna lista atrakcji | Doładuj telefon! telefon stacjonarny internet kraków ślub Księgi rachunkowe Kielce Usługi księgowe Kielce Już wkrótce wyruszamy w Polskę!