zarejestruj się | zapomniane hasło
Znajdź

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów

inne

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Zakopane

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Zakopane

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Zakopane

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Przy Schronisku

Zakopane

Przy Schronisku Przy Schronisku

Przedni Staw

Zakopane

Przedni Staw Przedni Staw

Schronisko nad Przednim Stawem

Zakopane

Schronisko nad Przednim Stawem Schronisko nad Przednim Stawem
dodaj zdjeciezobacz wszystkie zdjęcia
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich jest najwyżej położonym schroniskiem górskim w Polsce. Zbudowane nad Przednim Stawem na wysokości 1671 m n.p.m. zostało oddane do użytku w 1954 roku. Nowoczesny, zbudowany z kamienia i drewna obiekt jest już piątym w historii schroniskiem turystycznym zbudowanym nad stawami doliny.

Początkowo Dolina Pięciu Stawów Polskich byłą terenem pasterskim. Pierwsze schronisko powstało nad Małym Stawem z inicjatywy Towarzystwa Tatrzańskiego w 1876 roku. Mały budynek okazał się nie wystarczający a w zimie pozostawał bez opieki co doprowadziło do jego szybkiej dewastacji. Już w 1898 roku powstało nowe, większe, ale i to wytrzymało tylko do 1924 roku. Trzecie Schronisko Pięciostawiańskie powstało w 1932 roku i przetrwało do maja 1945 roku, kiedy to spłonęło. W 1947 roku powstało nad Małym Stawem czwarty obiekt, który stoi do dziś i pełni rolę strażnicy Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Dojście do Schroniska w Dolinie Pięciu Stawów stawów nie jest łatwe. Nie prowadzi do niego żadna droga, a szlaki są kamieniste i strome. Najkrótsze dojście wiedzie niebieskim szlakiem z Morskiego Oka. Droga ta zajmuje 2 godziny i dostarcza pięknych widoków - początkowo na Rysy, Mięguszowieckie Szczyty oraz Morskie Oko. Na końcu trasy podziwiać można Dolinę Pięciu Stawów z góry.

Inna bardzo ciekawa droga do schroniska to żółty szlak z Morskiego Oka, który żartobliwie nazywany jest Ceprostradą. W porównaniu z niebieskim jest on dłuższy a do tego trzeba pokonać dużo większą różnicę wzniesień. W najwyższym punkcie - Szpiglasowej Przełęczy - szlak jest na tyle trudny, że został zaopatrzony w łańcuchy.

Najprostsza, ale i najmniej atrakcyjna trasa wiedzie do schroniska z Wodogrzmotów Mickiewicza. Przejście od wodospadu zajmuje ok 2,5 godziny. Jedną z najczęściej wybieranych przez turystów tras jest przejście z Morskiego Oka żółtym lub niebieskim szlakiem do doliny pięciu stawów i zejście na dół szlakiem zielonym.

Schronisko jako obiekt turystyczny posiada ok 70 miejsc noclegowych oraz bufet. Po ostatniej modernizacji jest zasilane energią elektryczną z elektrowni wodnej. Schronisko ma również własną oczyszczalnię ścieków.
  • Currently 4.00/5

Średnia: 4.0/5 ( 1 głos ) 'Zaloguj się, aby móc oceniać'.

Polecany dla rodzin z dziećmi: nie
reklama
pokaż na mapie
kliknij na mapie aby zobaczyć powiększenie
informacjeinformacje
Parking: brak
Wstęp: wolny

Adres:
34-500 Zakopane (małopolskie)

Strony www:
www.piecstawow.pl

atrakcje w pobliżu
Dolina Pięciu Stawów Polskich
Morskie Oko
Rysy - Tatry Wysokie
Kasprowy Wierch

Bookmark and Share

reklama
© 2008-2013 wspierane projekty | współpraca | regulamin | polityka prywatności | kontakt: webmaster[małpa]atrakcje-turystyczne.eu   
Inne: Pełna lista atrakcji | Kredyty przez internet Katalog firm Zwrot podatku zagranicznego Zwrot podatku z zagranicy #Like4Like Exchange System Cash Już wkrótce wyruszamy w Polskę!