zarejestruj się | zapomniane hasło
Znajdź

Dolina Kościeliska w Tatrach

góry, formacje skalne

Dolina Kościeliska

Zakopane

Dolina Kościeliska Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska

Zakopane

Dolina Kościeliska Dolina Kościeliska

Schronisko na Hali Ornak

Zakopane

Schronisko na Hali Ornak Schronisko na Hali Ornak

Bryczka w Dolinie Kościeliska

Zakopane

Bryczka w Dolinie Kościeliska Bryczka w Dolinie Kościeliska

Bryczką przez dolinę

Zakopane

Bryczką przez dolinę Bryczką przez dolinę

Kapliczka zbudowana przez górników

Zakopane

Kapliczka zbudowana przez górników Kapliczka zbudowana przez górników
dodaj zdjeciezobacz wszystkie zdjęcia
Dolina Kościeliska to jedno z najładniejszych i najłatwiej dostępnych miejsc w Tatrach. Położona w Tatrach Zachodnich dolina dolina ma 9 kilometrów długości i zaledwie 180 metrów różnicy wzniesień. Turyści przemierzają dolinę drogą gruntową i dlatego jest ona dostępna zarówno dla rodzin z małymi dziećmi w wózkach jak i dla niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich. Z uwagi na łatwość dostępu jest to jedno na najbardziej zatłoczonych miejsc w tatrach.

Tłumy niemalże jak na Krupówkach rekompensują turystom piękne widoki gór i skał otaczających dno doliny. Celem turystów idących w górę doliny jest najczęściej Schronisko górskie na Hali Ornak. Po drodze mija się trzy bramy skalne: Niżna, Pośrednia i Wyżna. Dodatkową atrakcją dla odwiedzających dolinę jest Kościeliski Potok, nad którym co kawałek znajdują się miejsca do odpoczynku. Z uwagi na dużą ilość turystów w kilku miejscach znajdują się rzędy przenośnych toalet. Dolinka Kościeliska dostępna jest również dla tych, którzy nie przepadają za chodzeniem. W zależności od sezonu można przemierzyć ją bryczką lub saniami.

Przejście całej doliny zajmuje ok. 2 godzin. Nie jest do dużo dlatego warto rozszerzyć wycieczkę do Doliny Kościeliska o odwiedzenie jednej ze znajdujących się wokół trasy jaskiń. Najpopularniejsza oraz najłatwiej dostępna jest Jaskinia Mroźna. Jest ona jedyną jaskinią w polskich tatrach, w której założono sztuczne oświetlenie. Turyści dysponujący latarkami mogą pokusić się o odwiedzenie jaskiń Mylnej i Raptowickiej.

Bardzo ciekawa jest historia doliny i związana jest ona ani nie z rolnictwem ani też nie z turystyką, ale z górnictwem i handlem. Już w XV wieku wydobywano tu metale: srebro i miedź a później rudę żelaza. To właśnie górnicy zbudowali kapliczkę, którą mija się w dolinie. Doliną wiódł też szlak handlowy na Słowację.

Aby dotrzeć do doliny należy jechać z Zakopanego na zachód drogą 958. W Kirach, gdzie swój początek ma Dolina Kościeliska znajdują się liczne parkingi. Ich cena waha się od 10 do 20 zł. Dodatkowo uiścić trzeba opłatę za wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego.

  • Currently 5.00/5

Średnia: 5.0/5 ( 1 głos ) 'Zaloguj się, aby móc oceniać'.

Polecany dla rodzin z dziećmi: tak
reklama
pokaż na mapie
kliknij na mapie aby zobaczyć powiększenie
informacjeinformacje
Parking: płatny
Wstęp: płatny

Adres:
Kiry
Zakopane (małopolskie)

Strony www:

atrakcje w pobliżu
Schronisko na Hali Ornak
Gubałówka
Kasprowy Wierch
Dolina Pięciu Stawów Polskich

Bookmark and Share

reklama
© 2008-2013 wspierane projekty | współpraca | regulamin | polityka prywatności | kontakt: webmaster[małpa]atrakcje-turystyczne.eu   
Inne: Pełna lista atrakcji | Już wkrótce wyruszamy w Polskę!