Ostrów Tumski w Poznaniu to kolebka państwa polskiego. Pierwsza osada pojawiła się wyspie Warty już ok. VI wieku. Pierwszy piastowski gród powstał na Ostrowie Tumskim w X wieku. Najstarszą kamienną budowlą było Palatium - siedziba księcia Mieszka I a później pierwszego króla - Bolesława Chrobrego. Przy palatium powstała najstarsza, przedromańska kaplica dla żony Mieszka I - Dobrawy. Dziś w miejscu Palatium znajduje się gotycki kościół NMP.
Najważniejszą częścią Ostrowa Tumskiego w Poznaniu jest katedra pw. świętych apostołów Piotra i Pawła. Jej początki sięgają roku 968 roku, kiedy to Mieszko I rozpoczął budowę przedromańskiej świątyni. Pierwszy kościół przetrwał tylko do do najazdu najazdu czeskiego księcia Brzetysława w roku 1038. Bazylika odbudowana została w stylu romańskim, później przebudowana w stylu gotyckim. W kolejnych wiekach wielokrotnie ją rozbudowywano. Po pożarze w 1622 roku, który strawił dachy i wieże odbudowano katedrę w stylu barokowym. Katedra była obiektem dość delikatnym. Wiatr zniszczył dachy i wieże w 1725 roku. Podobnie stało się w 1790 roku. W końcu XVIII wieku katedra na Ostrowie Tumskim reprezentował już styl klasycystyczny. Kolejnym tragicznym wydarzeniem w dziejach katedry były walki o Poznań w 1945 roku. Wojska sowieckie ostrzelały z artylerii kościół w wyniku czego spłonął. Po wojnie odbudowano katedrę w stylu gotyckim całkowicie zmieniając jej wygląd sprzed wojny.
Katedra na Ostrowie Tumskim to prawdopodobne miejsce chrztu Mieszka I oraz miejsce pochówku książąt i królów Polski w tym Mieszka I i Bolesława Chrobrego.
Katedra jest dobrze widoczna dzięki wysokim na 62 metry wieżom. Wieczorami jest też bardzo atrakcyjnie podświetlona. Obszar całego Ostrowa Tumskiego jest ładnie zagospodarowany dzięki czemu przyciąga licznych turystów i wiernych.
Poznań to miasto targowe odwiedzane przez wielu turystów, głównie biznesowych.
Hotele w Poznaniu pełne są turystów i wybierając się na zwiedzanie atrakcji Poznania zwrócić należy uwagę czy akurat nie odbywają się targi. W dni targowe oraz 2 dni przed i po tragach bardzo trudno jest znaleźć wolne miejsca a ceny w dniach targowych są wyższe od normalnych.
Ostrów Tumski położony jest nieco poza centrum Poznania dlatego z parkowaniem nie powinno być większego problemu. Tak jak przy zwiedzaniu zabytków w każdym większym mieście tak i tu najlepsze są weekendy.