zarejestruj się | zapomniane hasło
Znajdź

Fort Karola w Górach Stołowych

bunkry, fortyfikacje

Fort Karola

Karłów

Fort Karola Fort Karola

Widok na Szczeliniec

Karłów

Widok na Szczeliniec Widok na Szczeliniec

Pozostałości bramy

Karłów

Pozostałości bramy Pozostałości bramy
dodaj zdjeciezobacz wszystkie zdjęcia
Pod nazwą Fort Karola kryją się resztki fortyfikacji pruskich z końca XVIII wieku. Zbudowana na ówczesnej granicy Prus i Austrii niewielka strażnicza nosiła imię cesarza pruskiego Karola VI. Wzniesiony na wysokiej skale fort miał być elementem systemu fortyfikacji, do którego należały Twierdza Srebrna Góra i budowana nieopodal twierdza na Szczelińcu.

Budowy fortu ostatecznie nie dokończono i z obiektu militarnego stał się on atrakcją turystyczną. Położona na Górze Ptak nad Lisią Przełęczą ruina jest doskonałym punktem widokowym na największą atrakcję Gór Stołowych - Szczeliniec. Z samego fortu niewiele zostało - szczątki murów oraz brama wjazdowa prowadząca w przepaść, ale to wystarczyło aby zorganizować platformę z widokiem dużą część Sudetów. Na pierwszym planie widać wspomniany już Szczeliniec a za nim pasma Gór Sowich, Kamiennych, Bardzkich i innych w zależności od pogody.

Do Fortu Karola najlepiej dostać się z Lisiej Przełęczy, gdzie znajdują się 2 małe, ale bezpłatne parkingi. Do fortu wiedzie zielony szlak, który jednak mija sam fort nieco z boku dlatego przy szczycie trzeba skręcić w prawo od głównego szlaku. Z przełęczy do ruin idzie się nie więcej niż 15 minut. Idąc dalej zielonym szlakiem dochodzimy do rozdroża gdzie wiedzie szlak z Karłowa do Błędnych Skał. Zejście nim do Karłowa zajmuje ok. 20 minut a dojście do Błędnych Skał ok. godziny.

W wielu opisach Fortu Karola można przeczytać, że punkt widokowy zarosły drzewa i niewiele widać. Stan na lato 2012 jest taki, że wszystko widać doskonale.
  • Currently 2.00/5

Średnia: 2.0/5 ( 1 głos ) 'Zaloguj się, aby móc oceniać'.

Polecany dla rodzin z dziećmi: nie
reklama
pokaż na mapie
kliknij na mapie aby zobaczyć powiększenie
informacjeinformacje
Parking: bezpłatny
Wstęp: wolny

Adres:
Karłów (dolnośląskie)

Strony www:

atrakcje w pobliżu
Szczeliniec Wielki
Skalne Grzyby w Górach Stołowych
Błędne skały
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

Bookmark and Share

reklama
    1. kto udzieli pożyczki prywatnej
    2. udziele pożyczki prywatnej szybko bez sprawdzania baz dłużników zero opłat wstępnych wszystkie koszty wliczone w raty prywatna pozabankowa pożyczka
© 2008-2013 wspierane projekty | współpraca | regulamin | polityka prywatności | kontakt: webmaster[małpa]atrakcje-turystyczne.eu   
Inne: Pełna lista atrakcji | Biuro rachunkowe Kielce tani hosting Bulterier szczenięta slubna weselna Już wkrótce wyruszamy w Polskę!