Pod nazwą Fort Karola kryją się resztki fortyfikacji pruskich z końca XVIII wieku. Zbudowana na ówczesnej granicy Prus i Austrii niewielka strażnicza nosiła imię cesarza pruskiego Karola VI. Wzniesiony na wysokiej skale fort miał być elementem systemu fortyfikacji, do którego należały Twierdza Srebrna Góra i budowana nieopodal twierdza na Szczelińcu.
Budowy fortu ostatecznie nie dokończono i z obiektu militarnego stał się on atrakcją turystyczną. Położona na Górze Ptak nad Lisią Przełęczą ruina jest doskonałym punktem widokowym na największą atrakcję Gór Stołowych -
Szczeliniec. Z samego fortu niewiele zostało - szczątki murów oraz brama wjazdowa prowadząca w przepaść, ale to wystarczyło aby zorganizować platformę z widokiem dużą część Sudetów. Na pierwszym planie widać wspomniany już Szczeliniec a za nim pasma Gór Sowich, Kamiennych, Bardzkich i innych w zależności od pogody.
Do Fortu Karola najlepiej dostać się z Lisiej Przełęczy, gdzie znajdują się 2 małe, ale bezpłatne parkingi. Do fortu wiedzie zielony szlak, który jednak mija sam fort nieco z boku dlatego przy szczycie trzeba skręcić w prawo od głównego szlaku. Z przełęczy do ruin idzie się nie więcej niż 15 minut. Idąc dalej zielonym szlakiem dochodzimy do rozdroża gdzie wiedzie szlak z Karłowa do
Błędnych Skał. Zejście nim do Karłowa zajmuje ok. 20 minut a dojście do Błędnych Skał ok. godziny.
W wielu opisach Fortu Karola można przeczytać, że punkt widokowy zarosły drzewa i niewiele widać. Stan na lato 2012 jest taki, że wszystko widać doskonale.