zarejestruj się | zapomniane hasło
Znajdź

Zamek w Gniewie

zamki

Zamek Gniew

Gniew

Zamek Gniew Zamek Gniew

Widok z zamku na Wisłę

Gniew

Widok z zamku na Wisłę Widok z zamku na Wisłę
dodaj zdjeciezobacz wszystkie zdjęcia
Krzyżacki zamek w Gniewie zbudowany został w XIII wieku na lewym brzegu Wisły. Zbudowany na wysokim brzegu zamek otoczony był wysokimi murami i fosą, której dzisiaj już niestety nie zobaczymy. Zbudowany na planie kwadratu zamek w Gniewie podobnie jak inne krzyżackie budowle obronne miał jedną wysoką wieżę, która pozwalała obserwować czy nie zbliża się wrogie wojsko. Wieża ta rozebrana w XIX wieku i zastąpiona małą, narożną wieżyczką pozwalała dojrzeć zamek w Kwidzynie po drugiej stronie Wisły. Podobnie jak inne zamku zbudowane przez krzyżaków posiadał gdanisko, które podobnie jak wieża dotrwało tylko do XIX wieku.

W roku bitwy pod Grunwaldem zamek został zdobyty przez wojska polskie, niestety nie na długo. Od tego czasu do końca wojny trzynastoletniej przechodził często z rąk do rąk. W 1464 roku zamek na dobre przeszedł we władanie Królestwa Polskiego. Stało się tak na mocy II pokoju toruńskiego. Następne wojska przetoczyły się 2 wieki później podczas najazdu wojsk szwedzkich. W 1626 roku pod Gniewem spotkały się armie władców z rodu Wazów: Zygmunta III Wazy króla polskiego oraz Gustawa II Adolfa króla szwedzkiego. Na pamiątkę tego wydarzenia co roku na zamku odbywa się inscenizacja bitwy i piknik historyczny.

W czasie potopu szwedzkiego zamek został mocno zniszczony. Po pierwszym rozbiorze Polski zamek znalazł się w obrębie zaboru pruskiego i został przebudowany na magazyn zbożowy. Po I wojnie światowej zamek wrócił do Polski, ale spłonął w 1921 roku. Duża odbudowa zamku rozpoczęła się dopiero w latach 1968-1974.

Obecnie odbudowany zamek pełni rolę w hotelu, który powstał w tzw. Pałacu Marysieńki. Sam zamek nadal można zwiedzać, mimo że działa w nim centrum konferencyjne, więc czasowo zwiedzanie może być ograniczone.

Dziedziniec zamku przykryty został szmacianym dachem, z którego podczas deszczu woda spływa do znajdującej się na środku studni. Jest to unikalna konstrukcja, którą ciężko spotkać w innych zamkach.

Zamek w Gniewie to miejsce wielu imprez, rekonstrukcji historycznych i turniejów rycerskich. Są wśród nich Vivat Vasa - rekonstrukcja bitwy z 1626 roku czy też Dorszowe Żniwa - mistrzostwa kucharzy, podczas których odwiedzający zamek mogą się dobrze najeść. Trudniej wtedy niestety zwiedzić zabytek.

Z murów zamku i z dziedzińca rozpościera się wspaniały widok na położoną poniżej zamku Wisłę i działającą jeszcze przeprawę promową.
  • Currently 4.00/5

Średnia: 4.0/5 ( 1 głos ) 'Zaloguj się, aby móc oceniać'.

Polecany dla rodzin z dziećmi: tak
reklama
pokaż na mapie
kliknij na mapie aby zobaczyć powiększenie
informacjeinformacje
Parking: bezpłatny
Wstęp: płatny

Adres:
ul. Zamkowa 3
83-140 Gniew (pomorskie)

Strony www:
www.zamek-gniew.pl

atrakcje w pobliżu
Zamek w Malborku
Sołdek - statek muzeum
Żuraw Gdański
Westerplatte

Bookmark and Share

reklama
© 2008-2013 wspierane projekty | współpraca | regulamin | polityka prywatności | kontakt: webmaster[małpa]atrakcje-turystyczne.eu   
Inne: Pełna lista atrakcji | Fotoalbumy i Fotogalerie Skarpety męskie - stopki http://wwa.smiechowo.lapy.pl encyklopedia fotografia Już wkrótce wyruszamy w Polskę!