Krzyżacki zamek w Gniewie zbudowany został w XIII wieku na lewym brzegu Wisły. Zbudowany na wysokim brzegu zamek otoczony był wysokimi murami i fosą, której dzisiaj już niestety nie zobaczymy. Zbudowany na planie kwadratu zamek w Gniewie podobnie jak inne krzyżackie budowle obronne miał jedną wysoką wieżę, która pozwalała obserwować czy nie zbliża się wrogie wojsko. Wieża ta rozebrana w XIX wieku i zastąpiona małą, narożną wieżyczką pozwalała dojrzeć zamek w Kwidzynie po drugiej stronie Wisły. Podobnie jak inne zamku zbudowane przez krzyżaków posiadał gdanisko, które podobnie jak wieża dotrwało tylko do XIX wieku.
W roku bitwy pod Grunwaldem zamek został zdobyty przez wojska polskie, niestety nie na długo. Od tego czasu do końca wojny trzynastoletniej przechodził często z rąk do rąk. W 1464 roku zamek na dobre przeszedł we władanie Królestwa Polskiego. Stało się tak na mocy II pokoju toruńskiego. Następne wojska przetoczyły się 2 wieki później podczas najazdu wojsk szwedzkich. W 1626 roku pod Gniewem spotkały się armie władców z rodu Wazów: Zygmunta III Wazy króla polskiego oraz Gustawa II Adolfa króla szwedzkiego. Na pamiątkę tego wydarzenia co roku na zamku odbywa się inscenizacja bitwy i piknik historyczny.
W czasie potopu szwedzkiego zamek został mocno zniszczony. Po pierwszym rozbiorze Polski zamek znalazł się w obrębie zaboru pruskiego i został przebudowany na magazyn zbożowy. Po I wojnie światowej zamek wrócił do Polski, ale spłonął w 1921 roku. Duża odbudowa zamku rozpoczęła się dopiero w latach 1968-1974.
Obecnie odbudowany zamek pełni rolę w hotelu, który powstał w tzw. Pałacu Marysieńki. Sam zamek nadal można zwiedzać, mimo że działa w nim centrum konferencyjne, więc czasowo zwiedzanie może być ograniczone.
Dziedziniec zamku przykryty został szmacianym dachem, z którego podczas deszczu woda spływa do znajdującej się na środku studni. Jest to unikalna konstrukcja, którą ciężko spotkać w innych zamkach.
Zamek w Gniewie to miejsce wielu imprez, rekonstrukcji historycznych i turniejów rycerskich. Są wśród nich Vivat Vasa - rekonstrukcja bitwy z 1626 roku czy też Dorszowe Żniwa - mistrzostwa kucharzy, podczas których odwiedzający zamek mogą się dobrze najeść. Trudniej wtedy niestety zwiedzić zabytek.
Z murów zamku i z dziedzińca rozpościera się wspaniały widok na położoną poniżej zamku Wisłę i działającą jeszcze przeprawę promową.