zarejestruj się | zapomniane hasło
Znajdź

Westerplatte

bunkry, fortyfikacje

Westerplatte

Gdańsk

Westerplatte Westerplatte

Westerplatte

Gdańsk

Westerplatte Westerplatte
dodaj zdjeciezobacz wszystkie zdjęcia
Westerplatte to miejsce, w którym rozpoczęła się II wojna światowa strzałami z pancernika Schleswig-Holstein. Mimo przeważających sił Niemieckich obrońcy Westerplatte pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego, a później jego zastępcy kapitana Franciszka Dąbrowskiego bronili się do 7 września 1939 roku. W trakcie zaciętej obrony zginęło ok. 20 obrońców i ponad 300 żołnierzy niemieckich. Po 7 dniach obrony załoga Westerplatte skapitulowała, ale w uznaniu bohaterskiej walki majorowi Sucharskiemu pozwolono zachować oficerską szablę.

Historia Westerplatte związana z walkami 1939 roku rozpoczęła się w 1924 roku kiedy to obszar półwyspu wyłączony został z Wolnego Miasta Gdańska i przekazany Polsce. Od 1926 roku na Westerplatte funkcjonowała Wojskowa Składnica Tranzytowa do składowania i przeładunku amunicji dla wojska. Do obrony składnicy na półwyspie stacjonował oddział wojska w sile kilkudziesięciu żołnierzy. To właśnie oni stawiali opór hitlerowcom we wrześniu 1938 roku.

W 1966 roku na Westerplatte wzniesiono Pomnik Obrońców Wybrzeża aby upamiętnić wszystkich walczących na Pomorzu w czasie II wojny światowej. Wysoki na 23 metry kamienny monument ustawiony na usypanym wzgórzu jest dobrze widoczny ze statków wpływających do Nowego Portu.

Dziś odwiedzający Westerplatte zobaczyć mogą wspomniany już pomnik oraz Wartownię nr 1. Wartownia nr 1 - jedyny ocalały po walkach z Niemcami obiekt - jest obecnie częścią Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. W budynku wartowni zgromadzono pamiątki z czasów walk, makietę półwyspu z dnia rozpoczęcia wojny oraz model pancernika Schleswig-Holstein. Przed budynkiem zobaczyć możemy oryginalne pociski z tego okrętu.

  • Currently 2.00/5

Średnia: 2.0/5 ( 1 głos ) 'Zaloguj się, aby móc oceniać'.

Polecany dla rodzin z dziećmi: nie
reklama
pokaż na mapie
kliknij na mapie aby zobaczyć powiększenie
informacjeinformacje
Parking: płatny
Wstęp: płatny

Adres:
Obrońców Westerplatte
80-317 Gdańsk (pomorskie)

Strony www:

atrakcje w pobliżu
Latarnia morska Gdańsk Nowy Port
Sołdek - statek muzeum
Żuraw Gdański
Akwarium Gdyńskie

Bookmark and Share

reklama
© 2008-2013 wspierane projekty | współpraca | regulamin | polityka prywatności | kontakt: webmaster[małpa]atrakcje-turystyczne.eu   
Inne: Pełna lista atrakcji | zaproszenia na ślub stoły do masażu stoły do masażu Stół do masażu Porównywarka chwilówek Już wkrótce wyruszamy w Polskę!