Żuraw Gdański to jeden z najważniejszych zabytków miasta. Pochodzący z połowy XV wieku obiekt pełnił rolę ładunkową oraz obronną. Drewniana konstrukcja żurawia zbudowana został między dwoma murowanymi wieżami, które to właśnie pełniły rolę baszt obronnych. Żuraw pełnił jeszcze jedną rolę - był jedną z bram wjazdowych do miasta.
Zbudowany nad brzegiem Motławy żuraw podsiadał dwie liny. Niższą, która służyła do rozładunku ciężkich towarów ze statków. Miła ona udźwig 4 ton. Druga lina zawieszona na wysokości pond 25 metrów służyła do stawiania masztów na budowanych w Gdański statkach.
Bardzo ciekawa jest konstrukcja dźwigu. Są to dwa bębny o średnicy 6 metrów. Do poruszania bębnów wykorzystywano ludzi, którzy wchodzili do środka i chodząc wprawiali w ruch mechanizm żurawia.
Historia Żurawia Gdańskiego sięga połowy XIV wieku. Wtedy to powstał drewniany dźwig portowy. Żuraw w obecnej formie powstał w latach 1442-1444 po tym jak wcześniejszą konstrukcję strawił pożar. Wzniesiony w XV wieku żuraw przetrwał aż do 1945 roku, kiedy to zniszczyli go radzieccy żołnierze po zdobyciu miasta. Po wojnie żuraw został odrestaurowany.
Dziś Żuraw Gdański jest częścią Centralnego Muzeum Morskiego. W jego wnętrzu znajduje się wystawa obrazujące port gdański na przestrzeni wieków.
Żuraw znajduje się w samym centrum Gdańska dlatego na jego zwiedzanie najlepiej wybrać się komunikacją miejską, SKM, lub promem. Nieopodal przypływa tramwaj wodny z Helu.
Na drugim brzegu rzeki Motławy znajdują się dwa kolejne obiekty Centralnego Muzeum Morskiego: spichlerze oraz statek SS Sołdek. Do wszystkich trzech obiektów można kupić jeden bilet, który dodatkowo uprawnia do przepłynięcia rzeki promem.