zarejestruj się | zapomniane hasło
Znajdź

Żuraw Gdański

obiekty przemysłowe

Żuraw Gdański

Gdańsk

Żuraw Gdański Żuraw Gdański

Żuraw, SS Sołdek i Spichlerze

Gdańsk

Żuraw, SS Sołdek i Spichlerze Żuraw, SS Sołdek i Spichlerze

Żuraw Gdański

Gdańsk

Żuraw Gdański Żuraw Gdański
dodaj zdjeciezobacz wszystkie zdjęcia
Żuraw Gdański to jeden z najważniejszych zabytków miasta. Pochodzący z połowy XV wieku obiekt pełnił rolę ładunkową oraz obronną. Drewniana konstrukcja żurawia zbudowana został między dwoma murowanymi wieżami, które to właśnie pełniły rolę baszt obronnych. Żuraw pełnił jeszcze jedną rolę - był jedną z bram wjazdowych do miasta.

Zbudowany nad brzegiem Motławy żuraw podsiadał dwie liny. Niższą, która służyła do rozładunku ciężkich towarów ze statków. Miła ona udźwig 4 ton. Druga lina zawieszona na wysokości pond 25 metrów służyła do stawiania masztów na budowanych w Gdański statkach.

Bardzo ciekawa jest konstrukcja dźwigu. Są to dwa bębny o średnicy 6 metrów. Do poruszania bębnów wykorzystywano ludzi, którzy wchodzili do środka i chodząc wprawiali w ruch mechanizm żurawia.

Historia Żurawia Gdańskiego sięga połowy XIV wieku. Wtedy to powstał drewniany dźwig portowy. Żuraw w obecnej formie powstał w latach 1442-1444 po tym jak wcześniejszą konstrukcję strawił pożar. Wzniesiony w XV wieku żuraw przetrwał aż do 1945 roku, kiedy to zniszczyli go radzieccy żołnierze po zdobyciu miasta. Po wojnie żuraw został odrestaurowany.

Dziś Żuraw Gdański jest częścią Centralnego Muzeum Morskiego. W jego wnętrzu znajduje się wystawa obrazujące port gdański na przestrzeni wieków.

Żuraw znajduje się w samym centrum Gdańska dlatego na jego zwiedzanie najlepiej wybrać się komunikacją miejską, SKM, lub promem. Nieopodal przypływa tramwaj wodny z Helu.

Na drugim brzegu rzeki Motławy znajdują się dwa kolejne obiekty Centralnego Muzeum Morskiego: spichlerze oraz statek SS Sołdek. Do wszystkich trzech obiektów można kupić jeden bilet, który dodatkowo uprawnia do przepłynięcia rzeki promem.
  • Currently 4.00/5

Średnia: 4.0/5 ( 1 głos ) 'Zaloguj się, aby móc oceniać'.

Polecany dla rodzin z dziećmi: tak
reklama
pokaż na mapie
kliknij na mapie aby zobaczyć powiększenie
informacjeinformacje
Parking: brak
Wstęp: płatny

Adres:
ul. Szeroka 67/68
80-835 Gdańsk (pomorskie)

Strony www:
www.cmm.pl

atrakcje w pobliżu
Sołdek - statek muzeum
Latarnia morska Gdańsk Nowy Port
Westerplatte
Akwarium Gdyńskie

Bookmark and Share

reklama
© 2008-2013 wspierane projekty | współpraca | regulamin | polityka prywatności | kontakt: webmaster[małpa]atrakcje-turystyczne.eu   
Inne: Pełna lista atrakcji | Już wkrótce wyruszamy w Polskę!