Latarnia morska w Nowym Porcie w Gdańsku to nieczynny już obiekt nawigacyjny położony przy wejściu do portu. Latarnia zbudowana została w 1894 roku i miała naprowadzać przypływające do Gdańska statki. Budowla wzorowana była na amerykańskiej latarni morskiej z Cleveland w USA, którą to delegacja włodarzy Gdańska widziała podczas wizyty w za oceanem. Latarnia wybudowania w Nowym Porcie zastąpiła starszą, która składała się z dwóch wież nieco od siebie oddalonych. Nałożenie światła z tych dwóch wież wskazywało prawidłowy kurs do portu.
Wieża latarni zbudowana jest z cegły i ma kształt ośmiokąta. Latarnia ma wysokość ok. 27 metrów. Ciekawostką latarni było zamontowanie na jej szczycie tzw. kuli czasu. Codziennie w samo południe kula podnosiła się o opadała, aby na okrętach można było dokładnie ustawić zegary. Latarnia Gdańska Nowy Port wyłączona została w 1984 roku. Zastąpiła ją Latarnia w Porcie Północnym.
Latarnia w Nowym Porcie w Gdańsku zapisała się również w historii II wojny światowej. To właśnie ze szczytu latarni dano sygnał dla załogi pancernika Schleswig-Holstein do rozpoczęcia ostrzału Westerplatte 1 września 1939 roku. Z jednego z okien latarni rozpoczęto ostrzał załogi Westerplatte z karabinu maszynowego. Strzałami z działka żołnierze polscy uciszyli ten karabin po czym do dnia dzisiejszego znajdują się ślady na murze latarnianej wieży.
Latarnia znajduje się w wielkim mieście dlatego dojazd do niej samochodem nie należy do najprzyjemniejszych. Aby do niej dotrzeć należy jechać drogą krajową nr 1 i kierować się na prom do Sztokholmu. Do latarni można dojechać komunikacją miejską lub tramwajem wodnym linii F5.
Latarnię dobrze widać z Westerplatte oraz z tramwaju wodnego z Gdańska na Hel - linia F1.