zarejestruj się | zapomniane hasło
Znajdź

Latarnia morska Gdańsk Nowy Port

latarnie morskie

Latarnia morska Gdańsk Nowy Port

Gdańsk

Latarnia morska Gdańsk Nowy Port Latarnia morska Gdańsk Nowy Port

Latrania w Nowym Porcie Gdańskim

Gdańsk

Latrania w Nowym Porcie Gdańskim Latrania w Nowym Porcie Gdańskim

Widok na latranię z tramwaju wodnego

Gdańsk

Widok na latranię z tramwaju wodnego Widok na latranię z tramwaju wodnego
dodaj zdjeciezobacz wszystkie zdjęcia
Latarnia morska w Nowym Porcie w Gdańsku to nieczynny już obiekt nawigacyjny położony przy wejściu do portu. Latarnia zbudowana została w 1894 roku i miała naprowadzać przypływające do Gdańska statki. Budowla wzorowana była na amerykańskiej latarni morskiej z Cleveland w USA, którą to delegacja włodarzy Gdańska widziała podczas wizyty w za oceanem. Latarnia wybudowania w Nowym Porcie zastąpiła starszą, która składała się z dwóch wież nieco od siebie oddalonych. Nałożenie światła z tych dwóch wież wskazywało prawidłowy kurs do portu.

Wieża latarni zbudowana jest z cegły i ma kształt ośmiokąta. Latarnia ma wysokość ok. 27 metrów. Ciekawostką latarni było zamontowanie na jej szczycie tzw. kuli czasu. Codziennie w samo południe kula podnosiła się o opadała, aby na okrętach można było dokładnie ustawić zegary. Latarnia Gdańska Nowy Port wyłączona została w 1984 roku. Zastąpiła ją Latarnia w Porcie Północnym.

Latarnia w Nowym Porcie w Gdańsku zapisała się również w historii II wojny światowej. To właśnie ze szczytu latarni dano sygnał dla załogi pancernika Schleswig-Holstein do rozpoczęcia ostrzału Westerplatte 1 września 1939 roku. Z jednego z okien latarni rozpoczęto ostrzał załogi Westerplatte z karabinu maszynowego. Strzałami z działka żołnierze polscy uciszyli ten karabin po czym do dnia dzisiejszego znajdują się ślady na murze latarnianej wieży.

Latarnia znajduje się w wielkim mieście dlatego dojazd do niej samochodem nie należy do najprzyjemniejszych. Aby do niej dotrzeć należy jechać drogą krajową nr 1 i kierować się na prom do Sztokholmu. Do latarni można dojechać komunikacją miejską lub tramwajem wodnym linii F5.

Latarnię dobrze widać z Westerplatte oraz z tramwaju wodnego z Gdańska na Hel - linia F1.

  • Currently 3.00/5

Średnia: 3.0/5 ( 1 głos ) 'Zaloguj się, aby móc oceniać'.

Polecany dla rodzin z dziećmi: nie
reklama
pokaż na mapie
kliknij na mapie aby zobaczyć powiększenie
informacjeinformacje
Parking: bezpłatny
Wstęp: płatny

Adres:
ul. Przemysłowa 6a
80-542 Gdańsk (pomorskie)

Strony www:
www.latarnia.gda.pl

atrakcje w pobliżu
Westerplatte
Sołdek - statek muzeum
Żuraw Gdański
Akwarium Gdyńskie

Bookmark and Share

reklama
© 2008-2013 wspierane projekty | współpraca | regulamin | polityka prywatności | kontakt: webmaster[małpa]atrakcje-turystyczne.eu   
Inne: Pełna lista atrakcji | Już wkrótce wyruszamy w Polskę!