zarejestruj się | zapomniane hasło
Znajdź

Zamek w Świeciu nad Wisłą

zamki

Zamek w Świeciu nad Wisłą

Świecie

Zamek w Świeciu nad Wisłą Zamek w Świeciu nad Wisłą

Sala rycerska

Świecie

Sala rycerska Sala rycerska

Zamek krzyżacki w Świeciu nad Wisłą

Świecie

Zamek krzyżacki w Świeciu nad Wisłą Zamek krzyżacki w Świeciu nad Wisłą

Rzeka i wał przy Zamku w Świeciu

Świecie

Rzeka i wał przy Zamku w Świeciu Rzeka i wał przy Zamku w Świeciu
dodaj zdjeciezobacz wszystkie zdjęcia
Zamek w Świeciu zbudowany został przez Krzyżaków na początku XIV wieku między dwoma rzekami Wisłą i Wdą. Zamek zaliczany był w owym czasie do zamków wodnych, których zdobycie z uwagi na położenie przy wodzie było bardzo trudne. Bliskość rzek była jednak nie tylko walorem obronnym, ale również czynnikiem, który w czasie powodzi podmywał mury zamku i przyczynił się do ich zniszczenia. Dziś zamek stoi nad Wdą. Koryto Wisły natomiast jest przesunięte ok. 750 metrów na wschód.

Wzniesiony z cegły zamek w Świeciu powstał w stylu gotyckim. Zbudowany na planie prostokąta posiadał 4 wieże, z których tylko jedna przetrwała do dziś. Ma ona 34 metry wysokości i jest udostępniona do zwiedzania. Wejście do wieży znajduje się na wysokości ok. 10 metrów. Zamek mimo że znajdował się miedzy dwoma rzekami dodatkowo otoczony był fosą.

Historia obchodziła się z zamkiem dosyć łagodnie. Bez większego uszczerbku przetrwał wojny krzyżacko - polskie, po których doczekał się przebudowy w stylu renesansowym. Dopiero podczas wojen szwedzkich zamek został niszczony i od tego czasu popadał w coraz to większą ruinę.

Obecnie zamek udostępniony jest do zwiedzania. Oprócz wieży wejść można na mury i zobaczyć rycerską komnatę (tylko przez kraty). W pomieszczeniach dawnej kaplicy zobaczyć można machiny oblężnicze oraz zbroje. Dodatkowo podziwiać można wystawę sztuki nowoczesnej (jakieś konstrukcje ze starych komputerów). Przez zamkiem znajduje się duży bezpłatny parking. Dojazd do zamku jest dosyć prosty i oznaczony w centym Świecia.
  • Currently 3.00/5

Średnia: 3.0/5 ( 1 głos ) 'Zaloguj się, aby móc oceniać'.

Polecany dla rodzin z dziećmi: nie
reklama
pokaż na mapie
kliknij na mapie aby zobaczyć powiększenie
informacjeinformacje
Parking: bezpłatny
Wstęp: płatny

Adres:
ul. Zamkowa 1
86-100 Świecie (kujawsko-pomorskie)

Strony www:

atrakcje w pobliżu
Zamek w Toruniu
JuraPark Solec Kujawski
Stare Miasto w Bydgoszczy
Zamek w Gniewie

Bookmark and Share

reklama
© 2008-2013 wspierane projekty | współpraca | regulamin | polityka prywatności | kontakt: webmaster[małpa]atrakcje-turystyczne.eu   
Inne: Pełna lista atrakcji | Już wkrótce wyruszamy w Polskę!