zarejestruj się | zapomniane hasło
Znajdź

Zamek w Kórniku

zamki

Zamek w Kórniku

Kórnik

Zamek w Kórniku Zamek w Kórniku

Zamek w Kórniku

Kórnik

Zamek w Kórniku Zamek w Kórniku

Arboretum w Kórniku

Kórnik

Arboretum w Kórniku Arboretum w Kórniku

Zamek w Kórniku - wejście

Kórnik

Zamek w Kórniku - wejście Zamek w Kórniku - wejście

Oficyna zamkowa - Kórnik

Kórnik

Oficyna zamkowa - Kórnik Oficyna zamkowa - Kórnik
dodaj zdjeciezobacz wszystkie zdjęcia
Zamek w Kórniku to położony niedaleko Poznania dobrze zachowany i otoczony fosą obiekt. Architektonicznie zamek nawiązuje do angielskiego neogotyku a na jego południowej ścianie ozdobiony jest łukiem orientalnym wzorowanym na perskich meczetach czy słynnym Taj Mahal.

Początki zamku w Kórniku sięgają późnego średniowiecza kiedy to poznański ród Górków zbudował tu swoją siedzibę. Już wtedy zamek otoczony był fosą, która zachowała się dnia dzisiejszego. Skromny początkowo zamek sukcesywnie rozbudowywano. Po Górkach zamek przeszedł w ręce Działyńskich. Znaczny wpływ na rozwój Kórnika miała Teofila z Działyńskich, która przetrwałą w legendach jako Biała Dama oraz Tytus Działyński. To właśnie on przebudował w XIX wieku zamek w stylu, w jakim przetrwał do dziś.

Kolejnym po Tytusie Działyńskim właścicielem zamku w Kórniku był zapalony podróżnik Władysław Zamoyski. Zgromadzone przez niego pamiątki z różnych stron świata i obszerną bibliotekę przekazał on w darze dla Narodu Polskiego.

Obecnie na zamku, z którym historia obeszła się raczej łagodnie znajduje się Muzeum Kórnickie oraz Biblioteka PAN. Zamek warto zwiedzić ze względu na bogate zbiory, w tym meble z różnych epok oraz wiele starodruków i rękopisów.

Kórnicki zamek z trzech stron otoczony jest parkiem - arboretum założonym w XIX wieku. To najstarsze i największe arboretum w Polsce jest od zamku oddzielone fosą i aby je zwiedzić trzeba wykupić oddzielny bilet.

Zamek w Kórniku znajduje się nieopodal rynku. Na rynku właśnie najlepiej jest zostawić samochód, ponieważ parking przez zamkiem jest dosyć drogi.
  • Currently 5.00/5

Średnia: 5.0/5 ( 1 głos ) 'Zaloguj się, aby móc oceniać'.

Polecany dla rodzin z dziećmi: nie
reklama
pokaż na mapie
kliknij na mapie aby zobaczyć powiększenie
informacjeinformacje
Parking: płatny
Wstęp: płatny

Adres:
ul. Zamkowa 5
62-035 Kórnik (wielkopolskie)

Strony www:
kornik.pl
www.bkpan.poznan.pl
www.poznan.pl

atrakcje w pobliżu
Średzka Kolej Powiatowa
Ostrów Tumski w Poznaniu
Katedra gnieźnieńska
Zamek w Rydzynie

Bookmark and Share

reklama
© 2008-2013 wspierane projekty | współpraca | regulamin | polityka prywatności | kontakt: webmaster[małpa]atrakcje-turystyczne.eu   
Inne: Pełna lista atrakcji | Już wkrótce wyruszamy w Polskę!