zarejestruj się | zapomniane hasło
Znajdź

Katedra gnieźnieńska

obiekty sakralne

Katedra Gnieźnieńska

Gniezno

Katedra Gnieźnieńska Katedra Gnieźnieńska

Katedra w Gnieźnie

Gniezno

Katedra w Gnieźnie Katedra w Gnieźnie

Pomnik Bolesława Chrobrego

Gniezno

Pomnik Bolesława Chrobrego Pomnik Bolesława Chrobrego
dodaj zdjeciezobacz wszystkie zdjęcia
Katedra gnieźnieńska to najważniejsza świątynia związana z początkami państwa polskiego. Zbudowany na wzgórzu Lecha w Gnieźnie kościół pamięta koniec IX wieku - powstał na długo przed oficjalnym chrztem Polski w 966 roku. Mieszko I, który przyjął chrzest rozbudował gnieźnieńską świątynię.

Jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach katedry był zjazd gnieźnieński w 1000 roku. Wtedy to przybył do Gniezna cesarz rzymsko-niemiecki Otton III. Wtedy to właśnie ustanowiono archidiecezję gnieźnieńską co miało istotny wpływ na pozycję Polski w świecie. Katedra w Gnieźnie, które było pierwszą stolicą Polski była miejscem koronacji królów - na przykład Bolesława Chrobrego.

Katedra gnieźnieńska zmieniała się na przestrzeni wieków. Za czasów Mieszka I zbudowano kościół na planie krzyża. Po najeździe czeskim i zmieszczeniu świątyni w roku 1038 odbudowano ją w stylu romańskim. W pierwszej połowie XIV wieku Gniezno najechali Krzyżacy. Po ich "wizycie" katedrę odbudowano w stylu gotyckim. Dalszych zmian architektonicznych dokonano po pożarze w XVII wieku tym razem w stylu barokowym i klasycystycznym. Ostatnich zniszczeń dokonali sowieci ostrzeliwując katedrę w 1945 roku.

Najważniejszymi zabytkami katedry są relikwie św. Wojciecha pochowanego w 999 roku oraz tak zwane drzwi gnieźnieńskie z XII wieku. Odlane z brązu dwuskrzydłowe drzwi przedstawiają 18 scen z życie św. Wojciecha.

Katedrę zwiedzać można poza godzinami nabożeństw. Oprócz samej świątyni zejść można do podziemi gdzie zobaczyć można relikty średniowiecznych fundamentów kościoła i zapoznać się z jego historią. Inną rzeczą wartą zobaczenia są skarby prezentowane w starym kapitularzu. Skarbiec katedry gnieźnieńskiej posiada jeden z najbogatszych zbiorów w Polsce. Turyści odwiedzający katedrę mogą również wejść na wieżę, z której rozpościera się widok na miasto.

Na zachód od katedry przy głównej drodze znajduje się duży parking.
  • Currently 5.00/5

Średnia: 5.0/5 ( 1 głos ) 'Zaloguj się, aby móc oceniać'.

Polecany dla rodzin z dziećmi: tak
reklama
pokaż na mapie
kliknij na mapie aby zobaczyć powiększenie
informacjeinformacje
Parking: brak
Wstęp: wolny

Adres:
ul. Jana Łaskiego 9
62-200 Gniezno (wielkopolskie)

Strony www:
www.archidiecezja.pl

atrakcje w pobliżu
Skansen miniatur w Pobiedziskach
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji
Średzka Kolej Powiatowa

Bookmark and Share

reklama

    wykrywacz wycieków wody

    metody wykrywania wycieków wody metoda akustyczna polega na detekcji drgań powstałych w miejscu wycieku i przenoszonych przez rurociąg
© 2008-2013 wspierane projekty | współpraca | regulamin | polityka prywatności | kontakt: webmaster[małpa]atrakcje-turystyczne.eu   
Inne: Pełna lista atrakcji | Biuro rachunkowe Kielce Księgi rachunkowe Kielce Biuro Rachunkowe Kielce stoły do masażu rozwód kościelny Już wkrótce wyruszamy w Polskę!