zarejestruj się | zapomniane hasło
Znajdź

Krakowski Kazimierz

inne

Rynek na Kazimierzu

Kraków

Rynek na Kazimierzu Rynek na Kazimierzu

Synagoga Tempel

Kraków

Synagoga Tempel Synagoga Tempel
dodaj zdjeciezobacz wszystkie zdjęcia
Krakowski Kazimierz to historyczna, żydowska dzielnica Krakowa a w przeszłości odrębne miasto położone na południe od średniowiecznego Krakowa. Miasto Kazimierz założył w 1335 roku król Polski Kazimierz Wielki i nazwał swoim je imieniem. Kazimierz oddzielała od Krakowa i Zamku Królewskiego na Wawelu odnoga Wisły, którą zasypano dopiero pod koniec XIX wieku.

Jedno z najważniejszych wydarzeń dla Kazimierza miało miejsce w 1495 roku kiedy to Jan Olbracht przesiedlił krakowskich żydów do części Kazimierza wyznaczonej ulicami Miodowej, św. Wawrzyńca, Wąskiej, Józefa i Bożego Ciała. Tak powstała zamknięta i otoczona murem żydowska enklawa i jeden z najważniejszych w Polsce i świecie ośrodek kultury żydowskiej.

Historia Kazimierza jako odrębnego miasta kończy się 1791, kiedy to miasto włączono do granic administracyjnych Krakowa. Mury obronne zostały zburzone a Stara Wisła oddzielająca miasta została zasypana.

Kazimierz to dzielnica pełna zabytków zarówno związanych z religią i kulturą żydów i chrześcijan. Na Kazimierzu znajduje się 7 synagog oraz klika znanych kościołów, w tym malowniczo położony nad Wisłą kościół i klasztor Paulinów na Skałce. Licznie odwiedzany jest też żydowski cmentarz - Remuh. Centralnym punktem Kazimierza jest renesansowy Ratusz na Placu Wolnica.

Podobnie jak Kościół Mariacki i Wawel stał się obowiązkowym punktem turystów odwiedzających Kraków. Dzięki swojemu niepowtarzalnemu klimatowi, licznym pubom i kawiarniom stał się dzielnicą artystów. Do wzrostu popularności tego miejsca przyczynił się również organizowany od 1998 roku Festiwal Kultury Żydowskiej.
  • Currently 4.00/5

Średnia: 4.0/5 ( 1 głos ) 'Zaloguj się, aby móc oceniać'.

Polecany dla rodzin z dziećmi: tak
reklama
pokaż na mapie
kliknij na mapie aby zobaczyć powiększenie
informacjeinformacje
Parking: brak
Wstęp: wolny

Adres:
Plac Wolnica 1
31-066 Kraków (małopolskie)

Strony www:
www.krakow.pl

atrakcje w pobliżu
Zamek Królewski na Wawelu
Kościół Mariacki w Krakowie
Kościół Św. Wojciecha w Krakowie
Barbakan w Krakowie

Bookmark and Share

reklama
© 2008-2013 wspierane projekty | współpraca | regulamin | polityka prywatności | kontakt: webmaster[małpa]atrakcje-turystyczne.eu   
Inne: Pełna lista atrakcji | reklama fotograf fotografia fotografia Kopalnia kryptowalut Już wkrótce wyruszamy w Polskę!