Rynek Główny w Krakowie to najważniejszy plac miasta, którego historia sięga lokowania miasta w 1257 roku. Wyznaczono wtedy kwadratowy plac o długości boku ok. 200 metrów. Był to owym czasie największy rynek w Europie. Wszystkie przylegle ulice poprowadzono równolegle lub prostopadle do ścian rynku. Od tej reguły pozostawiono tylko trzy wyjątki. Są to Kościół Mariacki, Kościół św. Wojciecha oraz ulicę Grodzką prowadzącą na Wawel.
Pośrodku krakowskiego rynku znajdują się Sukiennice, które obecnie jest miejsce sprzedaży pamiątek oraz biżuterii. W swych początkach sięgających XIV wieku były tylko kamiennymi ladami na których handlowano suknem. Sukiennice przez wieku wielokrotnie przebudowywano zgodnie z obowiązującymi wówczas stylami.
Na krakowskim Rynku Głównym znajduje się gotycka wieża ratuszowa pochodząca z XIV wieku. Jest ona jedyną pozostałością po rozebranym w 1820 roku.
Krakowski Rynek Główny opanowany jest przez dorożkarzy. Długi sznurek dorożek czeka na klientów, którzy za słoną opłatą mogą okrążyć plac. Stali się oni jednymi z symboli krakowskiego rynku.
Na Rynek Główny w dotrzeć można tylko pieszo lub taksówką. Parkowanie w okolicach rynku jest drogie a znalezienie miejsca okupić trzeba długimi poszukiwaniami.