Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów stworzyła przez lata eksploatacji największą dziurę w Polsce. Z tego też powodu można ją uznać za atrakcję turystyczną. Wokół odkrywki przygotowano dla turystów kilka punktów widokowych, z których można zobaczyć odbywającą się stale odkrywkę jak również zlokalizowaną przy kopalni elektrownię.
Elektrownia Bełchatów to największa elektrownia wytwarzająca prąd z węgla brunatnego na świecie. Wydobycie pokładów węgla rozpoczęto w 1980 roku i od tego czasu powstała całkiem spora dziura w ziemi. Jej głębokość sięga 280 metrów. Oprócz samej dziury z punktów widokowych zobaczyć można pracujące, jedne z największych koparek na świecie.
Punkty widokowe zlokalizowane są w miejscowościach Żłobnica i Kleszczów (oznaczony na mapie). Ten drugi wydaje się ciekawszy bo jest położony na przeciw Elektrowni. Aby do niego dojechać należy zjechać w Żłobnicy w ulicę szkolną - tuż obok szkoły. Przy obu punktach widokowych znajdują się małe parkingi. Trzeci punkt, z którego dobrze widać kopalnię i elektrownię Bełchatów znajduje się na sztucznej Górze Kamieńsk.
Kopalnia Bełchatów znajduje się w centrum Polski nieopodal dróg z Wrocławia do Warszawy oraz ze Śląska na północ kraju, więc jest to miejsce, które idealnie nadaje się na przerwę w podróży. Gmina Kleszczów, na terenie której zlokalizowana jest kopalnia należy do najbogatszych w kraju dlatego drogi wokół wyrobiska są w stanie idealnym.
Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość zwiedzania wyrobiska kopalni.