Zamek krzyżacki w Toruniu zbudowany został w XIII wieku i był jednym z pierwszych zbudowanych na tych terenach przez zakon. Zamek zbudowany został nad brzegiem Wisły nieopodal znajdującej się w tym miejscu w średniowieczu przeprawy przez rzekę. To właśnie Krzyżacy założyli przy zamku miasto i nazwali je Toruniem.
Zamek, w którym rezydował krzyżacki komtur od początku był bazą wypadową do walk z Prusami. Zamek był ważnym miejscem dla zakonu ze względu na swoje położenie. Toruńscy komturzy mieli znaczny wpływ na politykę zakonu a jeden z nich Konrad von Erlichshausen został wielkim mistrzem zakonu krzyżackiego i przeniósł się na
zamek w Malborku.
Po bitwie pod Grunwaldem zamek w Toruniu przeszedł pod władanie Polski jednak na mocy porozumień toruńskich w 1411 roku powrócił do zakonu. W 1454 roku, na początku wojny trzynastopletniej, zamek zdobyty został przez niezadowolonych mieszczan a zaraz potem prawie doszczętnie zniszczony. Od tego momentu zamek popadł w ruinę. Mury rozebrano a teren zamku wykorzystywany był przez pewien czas jako miejskie wysypisko.
Dopiero w XX wieku rozpoczęto prace nad zabezpieczeniem ruin. Dziś z zamku położonego przy starym mieście pozostały fragmenty murów, gdanisko oraz prowadzący do niego ganek.
Zamek w Toruniu ma dziś status trwałej ruiny. Można go w dużej części obejść bez opłat. Tylko wejście do zachowanych wnętrz wymaga zakupu biletu. Zamek jak i całe Stare Miasto warto zobaczyć z przeciwległego brzegu rzeki, gdzie znajduje się punkt widokowy i gdzie dojechać można samochodem (Majdany). Szczególnie wieczorem wieczorem Toruń jest ładnie oświetlony i bardzo ładnie wygląda z drugiego brzegu Wisły.