zarejestruj się | zapomniane hasło
Znajdź

Zamek w Toruniu

zamki

Zamek w Toruniu

Toruń

Zamek w Toruniu Zamek w Toruniu

Gdanisko zamku krzyżackiego w Toruniu

Toruń

Gdanisko zamku krzyżackiego w Toruniu Gdanisko zamku krzyżackiego w Toruniu

Zamek w Toruniu nocą

Toruń

Zamek w Toruniu nocą Zamek w Toruniu nocą

Zamek w Toruniu widziany z mostu na Wiśle

Toruń

Zamek w Toruniu widziany z mostu na Wiśle Zamek w Toruniu widziany z mostu na Wiśle
dodaj zdjeciezobacz wszystkie zdjęcia
Zamek krzyżacki w Toruniu zbudowany został w XIII wieku i był jednym z pierwszych zbudowanych na tych terenach przez zakon. Zamek zbudowany został nad brzegiem Wisły nieopodal znajdującej się w tym miejscu w średniowieczu przeprawy przez rzekę. To właśnie Krzyżacy założyli przy zamku miasto i nazwali je Toruniem.

Zamek, w którym rezydował krzyżacki komtur od początku był bazą wypadową do walk z Prusami. Zamek był ważnym miejscem dla zakonu ze względu na swoje położenie. Toruńscy komturzy mieli znaczny wpływ na politykę zakonu a jeden z nich Konrad von Erlichshausen został wielkim mistrzem zakonu krzyżackiego i przeniósł się na zamek w Malborku.

Po bitwie pod Grunwaldem zamek w Toruniu przeszedł pod władanie Polski jednak na mocy porozumień toruńskich w 1411 roku powrócił do zakonu. W 1454 roku, na początku wojny trzynastopletniej, zamek zdobyty został przez niezadowolonych mieszczan a zaraz potem prawie doszczętnie zniszczony. Od tego momentu zamek popadł w ruinę. Mury rozebrano a teren zamku wykorzystywany był przez pewien czas jako miejskie wysypisko.

Dopiero w XX wieku rozpoczęto prace nad zabezpieczeniem ruin. Dziś z zamku położonego przy starym mieście pozostały fragmenty murów, gdanisko oraz prowadzący do niego ganek.

Zamek w Toruniu ma dziś status trwałej ruiny. Można go w dużej części obejść bez opłat. Tylko wejście do zachowanych wnętrz wymaga zakupu biletu. Zamek jak i całe Stare Miasto warto zobaczyć z przeciwległego brzegu rzeki, gdzie znajduje się punkt widokowy i gdzie dojechać można samochodem (Majdany). Szczególnie wieczorem wieczorem Toruń jest ładnie oświetlony i bardzo ładnie wygląda z drugiego brzegu Wisły.
  • Currently 3.00/5

Średnia: 3.0/5 ( 1 głos ) 'Zaloguj się, aby móc oceniać'.

Polecany dla rodzin z dziećmi: tak
reklama
pokaż na mapie
kliknij na mapie aby zobaczyć powiększenie
informacjeinformacje
Parking: płatny
Wstęp: płatny

Adres:
ul. Przedzamcze 3
87-100 Toruń (kujawsko-pomorskie)

Strony www:
www.zamek.torun.pl

atrakcje w pobliżu
JuraPark Solec Kujawski
Zamek w Golub-Dobrzyń
Zamek w Świeciu nad Wisłą
Mysia wieża w Kruszwicy

Bookmark and Share

reklama
© 2008-2013 wspierane projekty | współpraca | regulamin | polityka prywatności | kontakt: webmaster[małpa]atrakcje-turystyczne.eu   
Inne: Pełna lista atrakcji | Diety wanny fotografia Meble myśliwskie Category5 Technology TV Już wkrótce wyruszamy w Polskę!