zarejestruj się | zapomniane hasło
Znajdź

Majdanek - hitlerowski obóz koncentracyjny

inne

Majdanek - Droga Hołdu i Pamięci

Lublin

Majdanek - Droga Hołdu i Pamięci Majdanek - Droga Hołdu i Pamięci

Pomnik - Brama

Lublin

Pomnik - Brama Pomnik - Brama

Majdanek

Lublin

Majdanek Majdanek

Majdanek - krematorium

Lublin

Majdanek - krematorium Majdanek - krematorium

Majdanek - mauzoleum i krematorium

Lublin

Majdanek - mauzoleum i krematorium Majdanek - mauzoleum i krematorium
dodaj zdjeciezobacz wszystkie zdjęcia
Majdanek - hitlerowski obóz koncentracyjny (niem. Konzentrationslager Lublin) powstał na obrzeżach Lublina jesienią 1941 roku z rozkazu Heinricha Himmlera. Początkowo planowany na ok. 50 tysięcy więźniów był kilkukrotnie rozbudowywany. Wg informacji Państwowego Muzeum na Majdanku przez obóz przeszło 150 tyś więźniów a życie w obozie straciło 80 tysięcy. Inne źródła podają dużo większą liczbę więźniów i ofiar, spośród których większość stanowili żydzi. Więźniowie byli rozstrzeliwani, ginęli w komorach gazowych oraz umierali z powodu ciężkich warunków.

Obóz wyzwolony został 23 lipca 1944 roku i już jesienią na terenie obozu powstało Muzeum. Po powstaniu muzeum przy obozie powstał monumentalny Pomnik Walki i Męczeństwa na Majdanku. Składa się on z dwóch części: Betonowej Bramy oraz Mauzoleum z prochami pomordowanych. Obie części łączy Droga Hołdu i Pamięci biegnąca wzdłuż ogrodzenia z wieżami strażniczymi.

Na terenie obozu zobaczyć można baraki więźniów, krematorium z picami, łaźnie z komorą gazową oraz zasieki z drutu kolczastego. Jest też szereg innych eksponatów i wystawy dokumentujące historię obozu zagłady.

Majdanek licznie odwiedzają żydzi z całego świata. Przemierzając obozowe ścieżki warto posłuchać ich modlitw i pieśni religijnych w języku hebrajskim. Znający angielski posłuchać mogą historii opowiadanych przez ich przewodników. Opowiadane z wielkim bólem robią większe wrażenie niż opowieści polskich przewodników, których fragmenty udało mi się słyszeć.

Obóz koncentracyjny na Majdanku znajduje się na południu Lublina przy drodze w kierunku Zamościa. Z drogi dobrze widać Pomnik Walki i Męczeństwa na Majdanku oraz rozległy teren obozu.
  • Currently 5.00/5

Średnia: 5.0/5 ( 1 głos ) 'Zaloguj się, aby móc oceniać'.

Polecany dla rodzin z dziećmi: nie
reklama
pokaż na mapie
kliknij na mapie aby zobaczyć powiększenie
informacjeinformacje
Parking: płatny
Wstęp: wolny

Adres:
ul. Droga Męczenników Majdanka 67
20-325 Lublin (lubelskie)

Strony www:
www.majdanek.eu

atrakcje w pobliżu
Zamek w Lublinie
Stare Miasto w Lublinie
Pałac Sanguszków w Lubartowie
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Bookmark and Share

reklama
© 2008-2013 wspierane projekty | współpraca | regulamin | polityka prywatności | kontakt: webmaster[małpa]atrakcje-turystyczne.eu   
Inne: Pełna lista atrakcji | Już wkrótce wyruszamy w Polskę!