zarejestruj się | zapomniane hasło
Znajdź

Zamek Czorsztyn

zamki

Zamek Czorsztyn

Czorsztyn

Zamek Czorsztyn Zamek Czorsztyn

Zamek Czorsztyn

Czorsztyn

Zamek Czorsztyn Zamek Czorsztyn

Zamek Czorsztyn - widok z zamku w Niedzicy

Czorsztyn

Zamek Czorsztyn - widok z zamku w Niedzicy Zamek Czorsztyn - widok z zamku w Niedzicy
dodaj zdjeciezobacz wszystkie zdjęcia
Zamek Czorsztyn powstał najprawdopodobniej w XIII wieku i był ważnym obiektem obronnym południowych kresów Polski. Początkowo nazywany był zamkiem Wronin. Zbudowany na wysokiej skale nad Dunajcem zamek został rozbudowany i otoczony grubym murem przez Kazimierza Wielkiego.

W czasie swojej burzliwej historii zamek był wielokrotnie najeżdżany i zdobywany. Jednym z wymienianych zdobywców zamku był buntownik Aleksander Kostka-Napierski, który kolaborował z Bohdanem Chmielnickim. Jego panowanie na zamku nie było jednak długie. Po schwytaniu został on skazany na śmierć i nabity na pal.

Zamek gościł w swoich murach wielu królów i książąt a wśród nich Kazimierza Wielkiego, Królową Jadwigę i Władysława Warneńczyka.

Do końca XVII wieku zamek był systematycznie rozbudowywany. W latach 1734-1735 zamek zdewastowały wojska kozackie co zastopowało jego dalszy rozwój. Dzieła zniszczenia dopełnił pożar zamku w 1790 roku. Od tego czasu zamek jest już tylko ruiną. Po II wojnie światowej rozpoczęto zabezpieczanie ruin. Obecnie ruina zamku Czorsztyn jest udostępniona do zwiedzania.

Zamek Czorsztyn znajduje się nad sztucznym Jeziorem Czorsztyńskim. Z zamku doskonale widać położony po drugiej stronie jeziora Zamek w Niedzicy. W sezonie między zamkami pływają promy. Zamki znajdują się w niewielkiej odległości i jeden dobrze widać z drugiego.

Z wieży zamkowej, zwanej od nazwy jej budowniczego wieżą Baranowskiego podziwiać można wspaniałe krajobrazy - jezioro, Pieniny i Tatry. Zamek leży na terenie Pienińskiego Parku Narodowego.
  • Currently 4.00/5

Średnia: 4.0/5 ( 1 głos ) 'Zaloguj się, aby móc oceniać'.

Polecany dla rodzin z dziećmi: tak
reklama
pokaż na mapie
kliknij na mapie aby zobaczyć powiększenie
informacjeinformacje
Parking: bezpłatny
Wstęp: płatny

Adres:
34-436
Czorsztyn (małopolskie)

Strony www:
www.pieninypn.pl

atrakcje w pobliżu
Zamek Dunajec w Niedzicy
Wąwóz Homole
Morskie Oko
Rysy - Tatry Wysokie

Bookmark and Share

reklama
© 2008-2013 wspierane projekty | współpraca | regulamin | polityka prywatności | kontakt: webmaster[małpa]atrakcje-turystyczne.eu   
Inne: Pełna lista atrakcji | Już wkrótce wyruszamy w Polskę!