zarejestruj się | zapomniane hasło
Znajdź

Zamek w Toszku

zamki

Zamek w Toszku

Toszek

Zamek w Toszku Zamek w Toszku

Zamek w Toszku

Toszek

Zamek w Toszku Zamek w Toszku

Zamek w Toszku

Toszek

Zamek w Toszku Zamek w Toszku

Zamek w Toszku

Toszek

Zamek w Toszku Zamek w Toszku
dodaj zdjeciezobacz wszystkie zdjęcia
Zamek w Toszku położony jest na niewielkim wzgórzu. Wzgórze było doskonałym punktem obserwacyjnym i dlatego już w X wieku istniał tu gród obronny. Na wzgórzu zamkowym znaleziono rzymskie monety, więc prawdopodobnie tędy przebiegał bursztynowy szlak dużo wcześniej. Drewniane zabudowania zastąpione zostały murami na przełomie XIV i XV wieku. Niedługo potem zamek został zniszczony przez husytów.

Zamek w Toszku znajdował się w panowaniu książąt śląskich, z których ostatnim był Jan II Dobry. Po jego śmierci zamek przeszedł w posiadanie Habsburgów. Jednym z kolejnych właścicieli był hrabia Casper Colonna z Tyrolu. Odbudował on zrujnowany w tym czasie zamek i przekształcił w cenioną na całym Śląsku rezydencję magnacką.

Zamek spłonął w 1811 roku a z pożarem wiąże się legenda o skarbie. Hrabina Gizela von Geschin uciekała przed pożarem zabierając ze sobą złotą kaczkę i 11 złotych jajek. Niestety nie zdołała ich wynieść i ukryła je w podziemiach. Skarbu do dziś nie odnaleziono. Po pożarze zamek pozostał w ruinie aż do końca II wojny światowej. Po wojnie zabezpieczono ruinę i dokonano częściowej odbudowy.

Obecnie na zamku w Toszku mieści się biblioteka i czytelnia. Turyści mogą zwiedzać teren zamku oraz wejść do budynku. Wnętrza wyglądają niestety ubogo i nie zamkowo. Zamek jest miejscem wydarzeń kulturalnych i dlatego oszpecono go sceną i konstrukcją namiotu przykrywającą scenę. Na dziedzińcu czekają na turystów ławeczki a przed wejściem na zamek znajduje się parking. Drugi parking znajduje się poniżej zamku wzdłuż drogi nr 94.
  • Currently 3.00/5

Średnia: 3.0/5 ( 1 głos ) 'Zaloguj się, aby móc oceniać'.

Polecany dla rodzin z dziećmi: tak
reklama
pokaż na mapie
kliknij na mapie aby zobaczyć powiększenie
informacjeinformacje
Parking: bezpłatny
Wstęp: wolny

Adres:
ul. Zamkowa 10
44-180 Toszek (śląskie)

Strony www:
www.zamektoszek.pl

atrakcje w pobliżu
Zespół Pałacowo-Parkowy w Pławniowicach
Klasztor franciszkański na Górze Św. Anny
Zabytkowa Kopalnia Guido w Zabrzu
JuraPark Krasiejów

Bookmark and Share

reklama
© 2008-2013 wspierane projekty | współpraca | regulamin | polityka prywatności | kontakt: webmaster[małpa]atrakcje-turystyczne.eu   
Inne: Pełna lista atrakcji | Śpiwory drukarnia cyfrowa stoły do masażu Reklama Świdnica Meble myśliwskie Już wkrótce wyruszamy w Polskę!