zarejestruj się | zapomniane hasło
Znajdź

Zamek w Łęczycy

zamki

Zamek w Łęczycy

Łęczyca

Zamek w Łęczycy Zamek w Łęczycy

Zamek w Łęczycy

Łęczyca

Zamek w Łęczycy Zamek w Łęczycy

Zamek w Łęczycy

Łęczyca

Zamek w Łęczycy Zamek w Łęczycy
dodaj zdjeciezobacz wszystkie zdjęcia
Zamek w Łęczycy zbudowany został za panowania Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Zbudowany z cegły zamek posiadał wysokie na 10 metrów mury oraz ośmiokątną wieżę. Zamek położony na północnych kresach stał się bazą wypadową podczas wojen z Zakonem Krzyżackim. Zamek często gościł więc polskich władców, między innymi Władysława Jagiełłę oraz jego syna Kazimierza Jagiellończyka. Na zamku odbywały się Zjazdy Generalne. Po bitwie pod Grunwaldem na zamku w Łęczycy przetrzymywano ważnych jeńców wojennych.

W swoich dziejach zamek został dwukrotnie spalony. Pierwszy raz podczas wojen z Krzyżakami, drugi w czasie potopu szwedzkiego. Drugi pożar i zniszczenia wojenne doprowadziły zamek do ruiny. Zawaliła się jedna z wież i brama. Działa zniszczenia dokończyli okoliczni mieszkańcy rozbierając mury i wykorzystując cegły do budowy własnych domostw.

Odbudowa zamku zaczęła się po II wojnie światowej. Obecnie na zamku mieści się muzeum. Za drobną opłatą można również wejść na wieżę zamkową. Wstęp na dziedziniec zamku jest wolny. Zamek mieści się w centrum Łęczycy przy głównej drodze, ale jest schowany wśród drzew. Przy zamku znajduje się mały parking. Będąc w zamku warto też zobaczyć miejscowy rynek i znajdujący się na wschód od zamku park. Jeszcze dalej na wschód wśród pól stoi romańska Kolegiata w Tumie. Można do niej podjechać samochodem.
  • Currently 3.00/5

Średnia: 3.0/5 ( 1 głos ) 'Zaloguj się, aby móc oceniać'.

Polecany dla rodzin z dziećmi: tak
reklama
pokaż na mapie
kliknij na mapie aby zobaczyć powiększenie
informacjeinformacje
Parking: bezpłatny
Wstęp: wolny

Adres:
ul. Zamkowa 1
99-100 Łęczyca (łódzkie)

Strony www:
www.zamek.leczyca.info.pl

atrakcje w pobliżu
Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach
Kolegiata w Tumie
Skansen w Kłóbce
Zamek w Uniejowie

Bookmark and Share

reklama
© 2008-2013 wspierane projekty | współpraca | regulamin | polityka prywatności | kontakt: webmaster[małpa]atrakcje-turystyczne.eu   
Inne: Pełna lista atrakcji | kartki Księgi rachunkowe Kielce wczasy przepisy Forex Już wkrótce wyruszamy w Polskę!