zarejestruj się | zapomniane hasło
Znajdź

Zamek w Człuchowie

zamki

Zamek w Człuchowie

Człuchów

Zamek w Człuchowie Zamek w Człuchowie

Wieża zamku w Człuchowie

Człuchów

Wieża zamku w Człuchowie Wieża zamku w Człuchowie

Zamek w Człuchowie

Człuchów

Zamek w Człuchowie Zamek w Człuchowie

Park koło zamku w Człuchowie

Człuchów

Park koło zamku w Człuchowie Park koło zamku w Człuchowie
dodaj zdjeciezobacz wszystkie zdjęcia
Zamek w Człuchowie to krzyżacka twierdza obronna i siedziba komturów. Był on jednym z największych krzyżackich twierdz obronnych na terenach obecnej Polski. Gotycki zamek w Człuchowie zbudowano w pierwszej połowie XIV wieku lokując go pomiędzy okolicznymi jeziorami i dodatkowo otaczając fosą. Najtrudniejszą do zdobycia częścią zamku była potężna 50 metrowa wieża, która przetrwałą do dziś.


Na zamku rezydowali tak znani rycerze zakonni jak Ulrich von Jungingen i Konrad Wallenrod. Po rozbiciu krzyżaków zamek w Człuchowie przeszedł w 1454 w ręce Polaków i stał się ważnym bastionem obronnym na północnych rubieżach Rzeczpospolitej.

Ogromny zamek, drugi po Malborku nie został zniszczony przez wojny. Rozebrano go, a cegły zużyto do odbudowy miasta po wielkim pożarze w końcu XVIII wieku.

Do dziś w Człuchowie pozostała potężna wieża i fragmenty murów. Ponadto w miejscu zamkowej kaplicy wybudowano w latach 1826 - 1828 kościół protestancki. Zamek położony jest w centrum miasta i znajduje się na skraju parku.

Do zamku nie jest trudno trafić. Położony jest tuż przy drodze krajowej nr 25 a jego wieża jest dobrze widoczna choć można ją pomylić z bardzo podobną wieżą ciśnień.

W lipcu 2011 roku na zamku toczą się niewielki prace budowlane, ale zamek zamknięty jest na cztery spusty i nie wiadomo kiedy nastąpi jego otwarcie. Pytani na miejscu najstarsi mieszkańcy Człuchowa stracili już wiarę, że dożyją tej pięknej chwili.

  • Currently 3.00/5

Średnia: 3.0/5 ( 1 głos ) 'Zaloguj się, aby móc oceniać'.

Polecany dla rodzin z dziećmi: nie
reklama
pokaż na mapie
kliknij na mapie aby zobaczyć powiększenie
informacjeinformacje
Parking: bezpłatny
Wstęp: wolny

Adres:
Kościelna
77-300 Człuchów (pomorskie)

Strony www:
muzeum.czluchow.pl

atrakcje w pobliżu
Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie
Wydma Łącka
Wydma Czołpińska

Bookmark and Share

reklama
© 2008-2013 wspierane projekty | współpraca | regulamin | polityka prywatności | kontakt: webmaster[małpa]atrakcje-turystyczne.eu   
Inne: Pełna lista atrakcji | Już wkrótce wyruszamy w Polskę!