zarejestruj się | zapomniane hasło
Znajdź

Stare Miasto w Warszawie

inne

Rynek Starego Miasta w Warszawie

Warszawa

Rynek Starego Miasta w Warszawie Rynek Starego Miasta w Warszawie

Barbakan

Warszawa

Barbakan Barbakan

Stare Miasto w Warszawie

Warszawa

Stare Miasto w Warszawie Stare Miasto w Warszawie

Fragmenty muru obronnego

Warszawa

Fragmenty muru obronnego Fragmenty muru obronnego
dodaj zdjeciezobacz wszystkie zdjęcia
Stare Miasto w Warszawie to najstarsza część polskiej stolicy. Położone na skarpie nad Wisłą miasto powstało w XIII wieku. W XIV wieku otoczono murem obronnym. Początkowo mieszkańcami Starego Miasta byli bogaci kupcy.

Centrum Starego Miasta stanowi niewielki rynek. Przy rynku stoją kamienice - każda o szerokości 9 metrów. Z powodu licznych pożarów pierwsze drewniane kamienice nie przetrwały długo. W różnych okresach powstawały na ich miejsce nowe, murowane. Początkowo na środku stał ratusz. Obecnie znajduje się tam pomnik syrenki, spod której tryska woda.

Ważnym miejscem Starego Miasta jest też katedra św. Jana Chrzciciela, która powstała na przełomie XIII i XIV wieku. Była ona wielokrotnie przebudowywana a swój obecny kształt uzyskała w czasie rekonstrukcji po II wojnie światowej.

Stare Miasto posiada ciasną zabudowę oraz średniowieczny układ ulic. Wraz z przeniesieniem stolicy do Warszawy i rozwojem miasta bogaci mieszkańcy Starego Miasta przenosili się do nowych dzielnic a stara dzielnica stawała się siedliskiem biedoty.

Na początku XIX wieku rozpoczęto rozbiórkę systemu obronnego. Rozebrano mury, bramy. Barbakan częściowo stał się elementem budowanych na jego miejscu domów.

W czasie II wojny światowej i powstania warszawskiego hitlerowcy zniszczyli ok 90% Starego Miasta. Po wojnie podjęto trud odbudowy najstarszej części stolicy. Po wielu latach odbudowano Stare Miasto i Zamek Królewski. Całą dzielnicę odbudowano na podstawie dokumentacji, rycin o obrazów z przeszłości. Przy dobudowie zachowano średniowieczny układ ulic. Odsłonięto mury obronne i odbudowano barbakan.

Stare Miasto w Warszawie w 1980 wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako przykład rekonstrukcji zabudowy ze zniszczeń o tek wielkiej skali. Stare miasto w Warszawie ciągnie się od zamku królewskiego i kończy się przy barbakanie gdzie zaczyna się Nowe Miasto. Obie dzielnice nazywane są Warszawską Starówką.

Stare Miasto to obecnie dzielnica turystyczna pełna restauracji, ogródków piwnych i sklepów z pamiątkami. Na wąskich uliczkach spotkać można turystów z całego świata.
  • Currently 5.00/5

Średnia: 5.0/5 ( 1 głos ) 'Zaloguj się, aby móc oceniać'.

Polecany dla rodzin z dziećmi: tak
reklama
pokaż na mapie
kliknij na mapie aby zobaczyć powiększenie
informacjeinformacje
Parking: brak
Wstęp: wolny

Adres:
Rynek
Warszawa (mazowieckie)

Strony www:

atrakcje w pobliżu
Pomnik Małego Powstańca
Zamek Królewski w Warszawie
Kościół Nawiedzenia NMP w Warszawie
Nowe Miasto w Warszawie

Bookmark and Share

reklama
© 2008-2013 wspierane projekty | współpraca | regulamin | polityka prywatności | kontakt: webmaster[małpa]atrakcje-turystyczne.eu   
Inne: Pełna lista atrakcji | Już wkrótce wyruszamy w Polskę!