zarejestruj się | zapomniane hasło
Znajdź

Święta Góra Grabarka

obiekty sakralne

Święta Góra Grabarka

Nurzec Stacja

Święta Góra Grabarka Święta Góra Grabarka

Święta Góra Grabarka

Nurzec Stacja

Święta Góra Grabarka Święta Góra Grabarka

Święta Góra Grabarka

Nurzec Stacja

Święta Góra Grabarka Święta Góra Grabarka

Święta Góra Grabarka

Nurzec Stacja

Święta Góra Grabarka Święta Góra Grabarka
dodaj zdjeciezobacz wszystkie zdjęcia
Grabarka to najważniejsze miejsce kultu wyznawców prawosławia w Polsce. Przybywają oni licznie szczególnie w dniu Święta Przemienienia Pańskiego, które przypada 18 i 19 sierpnia każdego roku. Pielgrzymi przybywają do cerkwi przynosząc ze sobą tzw krzyże wotywne. Tradycyjnie ostatni odcinek pokonują na kolanach. Krzyże przynoszone są przez prawosławnych pielgrzymów już od trzech wieków i wokół szczytu Garbarki ustawionych jest już około 10 tysięcy krzyży. Z tego powodu miejsce to bywa nazywane też Górą Krzyży.

Kult św. Góry Grabarki oraz tradycja przynoszenia na nią krzyży wotywnych powstały w XVIII wieku. Podczas epidemii cholery w 1710 w pobliskich Siemiatyczach jeden z mieszkańców doznał objawienia, wedle którego każdy kto uda się na Grabarkę z krzyżem ocaleje. Wszyscy, którzy tak postąpili przeżyli. W dowód wdzięczności wierni wybudowali na szczycie pierwszą cerkiew. Właściwości lecznicze przypisuje się także wodzie ze źródła, które bije u podnóża góry.

Po wojnie w 1947 roku na Grabarce powstał monastyr. Żeński klasztoru pod wezwaniem św. św. Marty i Marii zamieszkuje kilka zakonnic.

W 1990 roku cerkiew na Świętej Górze Grabarce spłonęła w wyniku podpalenia. Teraz prawosławni wierni przybywają do nowo wybudowanej świątyni.

U podnóża góry znajduje się parking dla odwiedzających. W każdą niedziele do Grabarki dojechać można bezpośrednim autobusem z Białegostoku. Odwiedzając Grabarkę należy pamiętać, że jest to miejsce kultu religijnego dlatego trzeba zadbać o przyzwoity ubiór. Nie można przyjeżdżać z psami. Dodatkowo nie wolno robić zdjęć wewnątrz cerkwi.
  • Currently 5.00/5

Średnia: 5.0/5 ( 1 głos ) 'Zaloguj się, aby móc oceniać'.

Polecany dla rodzin z dziećmi: nie
reklama
pokaż na mapie
kliknij na mapie aby zobaczyć powiększenie
informacjeinformacje
Parking: płatny
Wstęp: wolny

Adres:
Klasztor Prawosławny Śww. Marty i Marii
17-330 Nurzec Stacja (podlaskie)

Strony www:
www.grabarka.pl

atrakcje w pobliżu
Białostockie Muzeum Wsi
Pacowa Chata
Pałac Sanguszków w Lubartowie
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Bookmark and Share

reklama

    Dead Rising 4 download

    Kontynuacja sandboksowej gry akcji Dead Rising 4 w której przyjdzie nam stoczyć walkę z hordami zombie. Pobierz w wersji pełnej na PC.

    pobierzgre.org

© 2008-2013 wspierane projekty | współpraca | regulamin | polityka prywatności | kontakt: webmaster[małpa]atrakcje-turystyczne.eu   
Inne: Pełna lista atrakcji | Już wkrótce wyruszamy w Polskę!