zarejestruj się | zapomniane hasło
Znajdź

Klasztor na Jasnej Górze

obiekty sakralne

Jasna Góra

Częstochowa

Jasna Góra Jasna Góra

Jasna Góra nocą

Częstochowa

Jasna Góra nocą Jasna Góra nocą

Jasna Góra

Częstochowa

Jasna Góra Jasna Góra
dodaj zdjeciezobacz wszystkie zdjęcia
Klasztor na Jasnej Górze to najpopularniejszy ośrodek pielgrzymkowy w Polsce a jednocześnie najważniejsze miejsce kultu Maryi w kraju. Jasna Góra to miejsce budowy klasztoru paulinów w Częstochowie. Najbardziej charakterystycznym fragmentem klasztoru jest wieża o wysokości 106 metrów, którą widać z całej okolicy. Na wieżę można wejść. Dla turystów udostępnione są 2 poziomy, na które wiodą schody wewnątrz. Z uwagi na puste wnętrze wieży wejścia nie polecam osobom z lękiem wysokości.

Zarówno turyści jak i pielgrzymi przybywają na Jasną Górę aby zobaczyć obraz Marki Boskiej Częstochowskiej. Zgodnie z legendą obraz ten namalowany został przez Łukasza Ewangelistę na kawałku deski pochodzącej ze stołu przy którym jadał Jezus ze swoimi uczniami. Obraz do Częstochowy przywiózł książę Władysław. Pierwotnie obraz miał trafić do Opola, ale po tym jak konie nich chciały odjechać spod Jasnej Góry książę pozostawił obraz w klasztorze.

Paulinów do Częstochowy sprowadził z Węgier w 1382 roku Władysław Opolczyk. Klasztor był wielokrotnie najeżdżany i grabiony. Z tego też powodu wybudowano mury i obiekt stał się klasztorem obronnym. Budowę murów rozpoczęto w 1620 roku za panowania króla Zygmunta III Wazy. Dzięki temu klasztor mógł odeprzeć oblężenie podczas potopu szwedzkiego.

Klasztor na Jasnej Górze był światkiem wielu bitew i był niejednokrotnie oblegany. W skarbcu klasztoru zgromadzono przez lata wielkie skarby, które można obecnie zobaczyć.

Zwiedzanie klasztoru jest bezpłatne, jednak w wielu miejscach spotkamy się z prośbami o datki. Przykładem takich natarczywych wręcz próśb jest wejście na wieżę, gdzie jedna z zakonnic napomina wchodzących po kilka razy.

Chcąc wybrać się na zwiedzanie Klasztoru na Jasnej Górze warto sprawdzić czy nie wypada on w dniu jakiejś pielgrzymki lub święta kościelnego. Zdecydowanie nie należy wybierać się na zwiedzanie w okolicach 15 sierpnia, kiedy to na Jasną Górę docierają piesze pielgrzymi z całej Polski. W okresie ty bardzo ciężko też znaleźć nocleg w Częstochowie.

Wokół klasztoru znajduje się wiele parkingów. Te najbliższe są niestety płatne. Trzeba również pamiętać, że od klasztoru w stronę centrum rozciąga się strefa płatnego parkowania. Jeden z najbliżej położonych darmowych parkingów znajduje się przy straży pożarnej przy ulicy Władysława Sikorskiego. Za darmo można również zaparkować w uliczkach na południe od klasztoru, ale tam o miejsce jest bardzo ciężko.

Potężne mury klasztoru i jego wieża robią ogromne wrażenie. Całość szpeci jednak zawieszony nad murem ołtarz i miejsca siedzące dla księży i vipów, które wyglądają jak budowlane rusztowanie. Obydwie te konstrukcje zupełnie nie pasują do starej monumentalnej budowli.
  • Currently 5.00/5

Średnia: 5.0/5 ( 1 głos ) 'Zaloguj się, aby móc oceniać'.

Polecany dla rodzin z dziećmi: tak
reklama
pokaż na mapie
kliknij na mapie aby zobaczyć powiększenie
informacjeinformacje
Parking: płatny
Wstęp: wolny

Adres:
ul. o. A. Kordeckiego 2
42-200 Częstochowa (śląskie)

Strony www:
www.jasnagora.com
www.jasnagora.pl

atrakcje w pobliżu
Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie
Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II
Zamek Olsztyn
Pałac Mieroszewskich w Będzinie

Bookmark and Share

reklama
© 2008-2013 wspierane projekty | współpraca | regulamin | polityka prywatności | kontakt: webmaster[małpa]atrakcje-turystyczne.eu   
Inne: Pełna lista atrakcji | Już wkrótce wyruszamy w Polskę!