zarejestruj się | zapomniane hasło
Znajdź

Zespół Pałacowo-Parkowy w Pławniowicach

pałace

Zespół Pałacowo-Parkowy w Pławniowicach

Pławniowice

Zespół Pałacowo-Parkowy w Pławniowicach Zespół Pałacowo-Parkowy w Pławniowicach

Zespół Pałacowo-Parkowy w Pławniowicach

Pławniowice

Zespół Pałacowo-Parkowy w Pławniowicach Zespół Pałacowo-Parkowy w Pławniowicach

Zespół Pałacowo-Parkowy w Pławniowicach

Pławniowice

Zespół Pałacowo-Parkowy w Pławniowicach Zespół Pałacowo-Parkowy w Pławniowicach
dodaj zdjeciezobacz wszystkie zdjęcia
Każdy, komu historia górnośląskiego przemysłu kojarzy się wyłącznie z zabytkowymi kopalniami i skansenami górniczymi, bez wątpienia powinien wybrać się do Pławniowic. Wizyta w tym niezwykle urokliwym miejscu pozwoli nie tylko pogłębić wiedzę o regionie, ale również dostarczy wielu doznań estetycznych i kulturalnych. Może także być świetnym sposobem na popołudniowe odprężenie czy rodzinny spacer.

Pławniowice to niewielka miejscowość położona zaledwie 18 km od Gliwic (a jednocześnie z dala od wielkomiejskiego zgiełku), tuż przy zjeździe z autostrady A4. Wielu przyjezdnym kojarzy się przede wszystkim z pobliskim Jeziorem Pławniowickim, tymczasem jej główną atrakcją jest malowniczo usytuowany Zespół Pałacowo-Parkowy z XIX wieku, który - nie bez powodu zresztą - określić można mianem architektonicznej perełki. Obiekt ten aż do końca II wojny światowej znajdował się w posiadaniu rodu von Ballerstrem - pochodzących z Włoch magnatów przemysłowych. Swoją wybitną działalnością wywarli oni ogromny wpływ na wygląd śląskich miast - zwłaszcza Gliwic, Zabrza i Rudy Śląskiej. W czasie szybkiego uprzemysłowienia Górnego Śląska dbali nie tylko o rozwój należących do nich zakładów przemysłowych, ale także o swoich pracowników, dla których budowali osiedla, szkoły, kościoły. Dlatego właśnie warto bliżej przyjrzeć się ich rodowej siedzibie oraz poznać ich bogatą historię.

Wystarczy stanąć w progu Pałacu, aby wczuć się w niezwykłą atmosferę XIX-wiecznego luksusu z wyższych sfer. Tutaj czas jakby zatrzymał się w miejscu. Pierwszym punktem zwiedzania jest konsekrowana w 1885 roku Kaplica Niepokalanego Poczęcia NMP, imponująca przepychem i bogactwem barw. Dalej przenosimy się do pięknych sal pałacowych, odrestaurowanych i urządzonych na wzór oryginalnych, dzięki czemu odnosi się wrażenie, jakby przed chwilą jeszcze ktoś w nich mieszkał i pracował. W bibliotece czeka na nas niespodzianka - unikatowa kolekcja afrykańskich instrumentów i ludowych dzieł sztuki. W końcu dochodzimy do dwóch najokazalszych z pomieszczeń - sali koncertowej (dawnej jadalni) oraz sali konferencyjnej, zwanej salą dzbanków do herbaty.
Z wnętrz Pałacu przenosimy się do niewielkiego (liczącego 3,5 ha), ale pięknego o każdej porze roku i starannie wypielęgnowanego Parku. Podziwiać w nim można m.in. rzadkie okazy starodrzewia, wspaniale kwitnące magnolie, a także liczne drzewa egzotyczne. Miłośnicy sztuki zachwycą się również figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 1870 roku oraz usytuowaną na dziedzińcu zdobną fontanną.
To jednak nie wszystkie atuty Pałacu w Pławniowicach. Kompleks został wyróżniony prestiżową nagrodą Generalnego Konserwatora Zabytków "Zabytek Zadbany". Nie dziwi więc fakt, iż często organizowane są w nim różnego rodzaju sympozja, kongresy, zjazdy czy zajęcia edukacyjno-kulturalne. W ofercie znajdują się między innymi konferencje, recitale i koncerty plenerowe - pławniowicka scena gościła już m.in. takie znakomitości, jak Wiesław Ochman czy Jacek Wójcicki.

Opiekunowie obiektu zadbali nie tylko o sferę duchową zwiedzających, ale również o ich ciała. Po zwiedzaniu czy wysłuchaniu koncertu dodatkową atrakcją może być zjedzenie smacznego (i stosunkowo niedrogiego) obiadu w murach Pałacu Ballestremów lub wypicie filiżanki kawy w pałacowej kawiarence. Na przyjezdnych z odleglejszych stron czekają też miejsca noclegowe w pokojach 1 i 2-osobowych z łazienkami.

Taką fascynującą podróż w przeszłość odbyć można za naprawdę niewielkie pieniądze. Cena karty wstępu (z której dochód w całości przeznaczony jest na dalszą renowację i utrzymanie Pałacu) wynosi zaledwie od 3 do 5 zł. Jest to więc doskonałe miejsce nie tylko na weekendowy wypad z rodziną czy znajomymi, ale także na szkolną wycieczkę lub konferencję pracowników. Ten niezwykły i zupełnie wyjątkowy dla krajobrazu Górnego Śląska zakątek naprawdę wart jest bliższego poznania.
  • Currently 5.00/5

Średnia: 5.0/5 ( 1 głos ) 'Zaloguj się, aby móc oceniać'.

Polecany dla rodzin z dziećmi: tak
reklama
pokaż na mapie
kliknij na mapie aby zobaczyć powiększenie
informacjeinformacje
Parking: brak
Wstęp: płatny

Adres:
ul. Gliwicka 46
44-171 Pławniowice (śląskie)

Strony www:
www.palac.plawniowice.pl

atrakcje w pobliżu
Zamek w Toszku
Klasztor franciszkański na Górze Św. Anny
Zabytkowa Kopalnia Guido w Zabrzu
Zamek Chudów

Bookmark and Share

reklama
© 2008-2013 wspierane projekty | współpraca | regulamin | polityka prywatności | kontakt: webmaster[małpa]atrakcje-turystyczne.eu   
Inne: Pełna lista atrakcji | Już wkrótce wyruszamy w Polskę!