zarejestruj się | zapomniane hasło
Znajdź

Most Grunwaldzki we Wrocławiu

obiekty przemysłowe

Most Grunwaldzki - widok z Katedry

Wrocław

Most Grunwaldzki - widok z Katedry Most Grunwaldzki - widok z Katedry

Most Grunwaldzki - pylon

Wrocław

Most Grunwaldzki - pylon Most Grunwaldzki - pylon

Most Grunwaldzki nocą

Wrocław

Most Grunwaldzki nocą Most Grunwaldzki nocą
dodaj zdjeciezobacz wszystkie zdjęcia
Most Grunwaldzki we Wrocławiu to ponad już 100-letnia konstrukcja stalowa, która łączy dwa brzegi Odry w centrum miasta. Most Grunwaldzki to most wiszący opierający się na dwóch murowanych pylonach stojących po obu stronach rzeki. Każdy z pylonów ma 20 metrów wysokości. Most ma konstrukcję stalową, nitowaną. Most ma ponad 126 metrów długości i 18 metrów szerokości.

Most uroczyście otwarto 10 października 1910 roku a ceremonię jego otwarcia uświetnił cesarz Wilhelm II. Początkowo most nosił nazwę Kaiserbrücke (Most Cesarski), później Freiheitsbrücke (Most Wolności) a po powrocie Śląska do Polski Most Grunwaldzki. Most Grunwaldzki ucierpiał w czasie działań wojennych i po odbudowie jego pylony nie zostały już doprowadzone do stanu sprzed wojny. Nie zachowały się między innymi zwieńczające pylony 4 wieżyczki.

Most miał być budowlą monumentalną i ten zamiar na pewno się powiódł. Do dziś jest jednym z największych mostów we Wrocławiu jednym z symboli miasta. Most zobaczyć można z lądu a także z wody podczas wycieczek po Odrze. Most i rzekę warto też zobaczyć z wieży Katedry Wrocławskiej na Ostrowie Tumskim. Z przystani obok Ostrowa Tumskiego wypływają statki wycieczkowe w kierunku Wrocławskiego ZOO. Przepływają one pod Mostem Grunwaldzkim.
  • Currently 2.00/5

Średnia: 2.0/5 ( 1 głos ) 'Zaloguj się, aby móc oceniać'.

Polecany dla rodzin z dziećmi: tak
reklama
pokaż na mapie
kliknij na mapie aby zobaczyć powiększenie
informacjeinformacje
Parking: brak
Wstęp: wolny

Adres:
pl. Grunwaldzki
Wrocław (dolnośląskie)

Strony www:

atrakcje w pobliżu
Panorama Racławicka
Archikatedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu
Ogród Botaniczny we Wrocławiu
Rynek we Wrocławiu

Bookmark and Share

reklama
© 2008-2013 wspierane projekty | współpraca | regulamin | polityka prywatności | kontakt: webmaster[małpa]atrakcje-turystyczne.eu   
Inne: Pełna lista atrakcji | Restauracja Gdańsk stoły do masażu sprzęt do masażu ubranka dziecięce automatyka bielsko Już wkrótce wyruszamy w Polskę!