Latarnia Rozewie to właściwie dwie latarnie morskie - stara i nowa. Bardziej znana i wciąż czynna jest stara latarnia, którą oddano do użytku w 1882 roku. Latarnia ta była dwukrotnie podwyższana kiedy jej światło zasłaniał rosnący od strony morza las. Obecnie latarnia ma ponad 32 metry wysokości i zasięg światła 48 kilometrów. Druga - nowa latarnia została zbudowana w pobliżu starej w 1875 roku. Celem jej uruchomienia było odróżnienie światła latarnie Rozewie od
latarni na Helu. Zdarzały się przypadki, że statki myliły te dwie latarnia i zamiast ominąć Hel, skręcały w Zatokę Gdańską zaraz po minięciu Rozewia. Lądowały wtedy na mieliznach Półwyspu Helskiego. Żywot nowej latarni skończył się w roku 1910, kiedy na starej latarni zamontowano światło elektryczne.
Latarnia położona jest w okolicy Przylądka Rozewie, który do niedawna uważany był za najdalej na północ wysuniętym skrawkiem Polski. Dokładne pomiary pokazały, że najdalej na północ wysunięte miejsce znajduje się kilka kilometrów dalej ma terenie Jastrzębiej Góry. Miejsce to nazwano Gwiazdą Północy.
Latarnia Rozewie to najstarsza latarnia w Polsce - pochodzi ona z 1822 roku. W latarni mieści się muzeum latarnictwa będące oddziałem Centralnego Muzeum Morskiego w Gdyni. W muzeum można zobaczyć wiele ciekawych eksponatów a także poznać życie latarników. Z latarnią morską Rozewie związana jest rodzina Wzorków. Wśród eksponatów zobaczyć można stary reflektor
latarni Stilo, modele różnych latarni morskich czy znaki nawigacyjne. Bilet do latarni uprawnia oprócz wejścia na samą wieżę także zwiedzenie siłowni, która była w przeszłości źródłem prądu dla latarni. Eksponaty w siłowni są jednak oddzielone od zwiedzających parawanem z szyb co utrudnia ich oglądanie a w szczególności robienie zdjęć.
Latarnię Rozewie można zwiedzać w okresie letnim od maja do września. Na wieżę latarni wpuszczane są tylko dzieci powyżej 4 roku życia. Odwiedzający latarnię Rozewie mogą zaparkować na dwóch płatnych parkingach ulokowanych tuż przy drodze. Istnieje jednak możliwość podjechania na parking przy samej latarni, ale z możliwości tej korzysta niewielu turystów ponieważ dojazd prowadzi drogą wyłożoną kostką brukową przypominającą chodnik.
Odwiedzając Latarnie morską Rozewie warto zejść niebieskim szlakiem w dół wysokiego klifu. Ścieżka prowadzi przez stary las. Uwaga - po deszczu może być bardzo śliska.