zarejestruj się | zapomniane hasło
Znajdź

Latarnia morska Rozewie

latarnie morskie

Latarnia morska Rozewie

Rozewie

Latarnia morska Rozewie Latarnia morska Rozewie

Latarnia Rozewie

Rozewie

Latarnia Rozewie Latarnia Rozewie

Latarnia morska Rozewie - nowa

Rozewie

Latarnia morska Rozewie - nowa Latarnia morska Rozewie - nowa

Światło latarni widziane z plaży w Chałupach

Rozewie

Światło latarni widziane z plaży w Chałupach Światło latarni widziane z plaży w Chałupach

Latarnia morska Rozewie (nowa)

Rozewie

Latarnia morska Rozewie (nowa) Latarnia morska Rozewie (nowa)

Maszyna parowa w latarni

Rozewie

Maszyna parowa w latarni Maszyna parowa w latarni
dodaj zdjeciezobacz wszystkie zdjęcia
Latarnia Rozewie to właściwie dwie latarnie morskie - stara i nowa. Bardziej znana i wciąż czynna jest stara latarnia, którą oddano do użytku w 1882 roku. Latarnia ta była dwukrotnie podwyższana kiedy jej światło zasłaniał rosnący od strony morza las. Obecnie latarnia ma ponad 32 metry wysokości i zasięg światła 48 kilometrów. Druga - nowa latarnia została zbudowana w pobliżu starej w 1875 roku. Celem jej uruchomienia było odróżnienie światła latarnie Rozewie od latarni na Helu. Zdarzały się przypadki, że statki myliły te dwie latarnia i zamiast ominąć Hel, skręcały w Zatokę Gdańską zaraz po minięciu Rozewia. Lądowały wtedy na mieliznach Półwyspu Helskiego. Żywot nowej latarni skończył się w roku 1910, kiedy na starej latarni zamontowano światło elektryczne.

Latarnia położona jest w okolicy Przylądka Rozewie, który do niedawna uważany był za najdalej na północ wysuniętym skrawkiem Polski. Dokładne pomiary pokazały, że najdalej na północ wysunięte miejsce znajduje się kilka kilometrów dalej ma terenie Jastrzębiej Góry. Miejsce to nazwano Gwiazdą Północy.

Latarnia Rozewie to najstarsza latarnia w Polsce - pochodzi ona z 1822 roku. W latarni mieści się muzeum latarnictwa będące oddziałem Centralnego Muzeum Morskiego w Gdyni. W muzeum można zobaczyć wiele ciekawych eksponatów a także poznać życie latarników. Z latarnią morską Rozewie związana jest rodzina Wzorków. Wśród eksponatów zobaczyć można stary reflektor latarni Stilo, modele różnych latarni morskich czy znaki nawigacyjne. Bilet do latarni uprawnia oprócz wejścia na samą wieżę także zwiedzenie siłowni, która była w przeszłości źródłem prądu dla latarni. Eksponaty w siłowni są jednak oddzielone od zwiedzających parawanem z szyb co utrudnia ich oglądanie a w szczególności robienie zdjęć.

Latarnię Rozewie można zwiedzać w okresie letnim od maja do września. Na wieżę latarni wpuszczane są tylko dzieci powyżej 4 roku życia. Odwiedzający latarnię Rozewie mogą zaparkować na dwóch płatnych parkingach ulokowanych tuż przy drodze. Istnieje jednak możliwość podjechania na parking przy samej latarni, ale z możliwości tej korzysta niewielu turystów ponieważ dojazd prowadzi drogą wyłożoną kostką brukową przypominającą chodnik.

Odwiedzając Latarnie morską Rozewie warto zejść niebieskim szlakiem w dół wysokiego klifu. Ścieżka prowadzi przez stary las. Uwaga - po deszczu może być bardzo śliska.
 • Currently 4.00/5

Średnia: 4.0/5 ( 1 głos ) 'Zaloguj się, aby móc oceniać'.

Polecany dla rodzin z dziećmi: nie
reklama
pokaż na mapie
kliknij na mapie aby zobaczyć powiększenie
informacjeinformacje
Parking: brak
Wstęp: wolny

Adres:
ul. Leona Wzorka 1
84-104 Rozewie (pomorskie)

Strony www:
www.cmm.pl
www.rozewie.wla.com.pl

atrakcje w pobliżu
Lisi Jar - Jastrzębia Góra
Ocean Park Władysławowo
Dom Rybaka (wieża widokowa) we Władysławowie
Bunkry w Jastarni (Ośrodek Oporu Jastarnia)

Bookmark and Share

reklama

  obiady torun

  Zasmakuj w naszych własnych makaronach zapieczonych, które prowadzimy z zaangażowaniem!

  zapieczmnie.pl

  hotel biznes rzeszów

  Wybierz nasz hotel biznesowy w Rzeszowie, który oferuje wygodne pokoje, dogodną lokalizację i profesjonalną obsługę, spełniającą oczekiwania najbardziej wymagających

  hotelnowydwor.pl

© 2008-2013 wspierane projekty | współpraca | regulamin | polityka prywatności | kontakt: webmaster[małpa]atrakcje-turystyczne.eu   
Inne: Pełna lista atrakcji | Już wkrótce wyruszamy w Polskę!