Cmentarz Żydowski przy ul Ślężnej we Wrocławiu powstał w 1856 roku i chowano na nim zmarłych do 1943 roku. Na obszarze ponad 4 hektarów znajduje się ok. 12 macew. W czasie II wojny światowej kirkut był terenem walk dlatego wiele macew i grobowców nosi ślady po kulach.
Kirkut otoczony jest wysokim murem, dlatego z zewnątrz nie zdradza cudów architektury cmentarnej, które można w nim zobaczyć. Niektóre budowle cmentarne przypominają antyczne świątynie - posiadają kolumny, bogate zdobienia, baldachimy i portale. Na cmentarzu są grobowce rodzinne, kapliczki-mauzolea czy sarkofagi.
Cmentarz nie został do końca odrestaurowany, część kapliczek jest w stanie krytycznym, a wiele macew porasta bluszcz. Tworzy to niewątpliwie tajemniczy klimat starego cmentarza oddzielonego od reszty miasta wysokim murem.
Na starym żydowskim cmentarzu we Wrocławiu pochopwano wielu sławnych żydów: Ferdinanda Lassalle`a (teoretyk socjalizmu), Ferdinanda Cohna (botanik), Leopolda Auerbacha (biolog), Friederike Kempner (poetka) czy rodziców Edyty Stein.
Obecnie na cmentarzu znajduje się Muzeum Sztuki Cmentarnej, które jest częścią Muzeum Miejskiego Wrocławia.