zarejestruj się | zapomniane hasło
Znajdź

Zamek Chęciny

bunkry, fortyfikacje

Zamek Chęciny

Chęciny

Zamek Chęciny Zamek Chęciny

Zamek Chęciny

Chęciny

Zamek Chęciny Zamek Chęciny

Zamek Chęciny

Chęciny

Zamek Chęciny Zamek Chęciny

Zamek Chęciny - widok z wieży

Chęciny

Zamek Chęciny - widok z wieży Zamek Chęciny - widok z wieży

Zamek Chęciny

Chęciny

Zamek Chęciny Zamek Chęciny

Zamek Chęciny - schody na wieże

Chęciny

Zamek Chęciny - schody na wieże Zamek Chęciny - schody na wieże
dodaj zdjeciezobacz wszystkie zdjęcia
Ruiny Zamku Chęciny górują nad miasteczkiem i są dobrze widoczne z całej okolicy. Zamek na skalistym wzgórzu powstał z inicjatywy biskupa krakowskiego Jana Muskaty prawdopodobnie na początku XIVw. kiedy to Łokietek nadał biskupowi Chęciny i kilka okolicznych wsi. Nadanie szybko jednak cofnięto, bo nielojalny biskup wspólnie z mieszczanami krakowskimi wystąpił przeciwko królowi popierając dążenia Czechów do opanowania ziemi krakowskiej. Od tej chwili zamek stanowił własność królewską, w której m.in. ulokowano królewski skarbiec uważając ją jako niemożliwą do zdobycia przez wroga.

Przez wieki pełnił różnorodne funkcje od obronnych począwszy, poprzez administracyjne do reprezentacyjnych. Wielokrotnie odbywano tutaj posiedzenia sądów, zjazdy rycerstwa małopolskiego i wielkopolskiego, a także więziono ważne w tych czasach osobistości tj. brata Łokietka , Andrzeja Wingolda za spiskowanie z Moskwą, czy też jeńców krzyżackich wziętych do niewoli w bitwie pod Grunwaldem.

W swojej świetności pełnił również role reprezentacyjne stanowiąc rezydencje królowych i gości królewskich. Przebywała tutaj m.in. Adelajda Heska - druga żona Kazimierza Wielkiego, Sonka - czwarta żona Władysława Jagiełły, czy też Bona Sforza - druga żona Zygmunta Starego.

W latach 2013-2015 na Zamku przeprowadzono prace rewitalizacyjne ze wsparciem środków Unii Europejskiej. Obecnie zwiedzającym udostępniono skarbiec zamkowy, wewnętrzną cześć warowni oraz dwie wieże, z których można podziwiać panoramę województwa świętokrzyskiego. Dodatkowo powstała infrastruktura turystyczna: toalety, parking oraz kawiarnia. Odbudowany został również trakt królewski.

Dziś zamek w Chęcinach jest licznie odwiedzany przez turystów. Do zamku można dojść z parkingu położonego na południe od zamku lub od strony Chęcin. Wejście od parkingu jest łagodniejsze i polecane dla turystów z małymi dziećmi.

Zamek udostępniony jest dla zwiedzających codziennie. Godziny otwarcia w 2015 roku:
maj-sierpień 9.00-19.00
wrzesień 9.00-18.00
1-18 października 9.00-18.00
19-31 października 9.00-16.00
  • Currently 5.00/5

Średnia: 5.0/5 ( 1 głos ) 'Zaloguj się, aby móc oceniać'.

Polecany dla rodzin z dziećmi: tak
reklama
pokaż na mapie
kliknij na mapie aby zobaczyć powiększenie
informacjeinformacje
Parking: płatny
Wstęp: wolny

Adres:
ul. Armii Krajowej 18 A
26-060 Chęciny (świętokrzyskie)

Strony www:
www.zamek.checiny.pl

atrakcje w pobliżu
Skansen w Tokarni
Jaskinia Raj
Zalew Sielpiński
Park Rozrywki i Mianiatur Sabat Krajno

Bookmark and Share

reklama
© 2008-2013 wspierane projekty | współpraca | regulamin | polityka prywatności | kontakt: webmaster[małpa]atrakcje-turystyczne.eu   
Inne: Pełna lista atrakcji | karty kredytowe pozycjonowanie Brodnica hotel katowice hotel śląsk Stoiska targowe Już wkrótce wyruszamy w Polskę!