zarejestruj się | zapomniane hasło
Znajdź

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie

obiekty przemysłowe

Parowóz TE - 7175

Kościerzyna

Parowóz TE - 7175 Parowóz TE - 7175

Lokomotywa TKh - 3140 (Ferrum)

Kościerzyna

Lokomotywa TKh - 3140 (Ferrum) Lokomotywa TKh - 3140 (Ferrum)

Tander lokomotywy Ty42 - 126

Kościerzyna

Tander lokomotywy Ty42 - 126 Tander lokomotywy Ty42 - 126

Przekrój parowozu

Kościerzyna

Przekrój parowozu Przekrój parowozu

Lokomotywa TKt 48 - 99

Kościerzyna

Lokomotywa TKt 48 - 99 Lokomotywa TKt 48 - 99

Lokomotywa TKb - 2845

Kościerzyna

Lokomotywa TKb - 2845 Lokomotywa TKb - 2845
dodaj zdjeciezobacz wszystkie zdjęcia
Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie (wcześniejsza nazwa: Skansen Parowozownia Kościerzyna) to jedno z tych miejsc, które miłośnicy starych parowozów lubią najbardziej. Skansen prezentuje parowozy i lokomotywy z różnych okresów. Oprócz taboru ze zwykłych torów jest też kilka eksponatów wagoników z wąskotorówki oraz wagonik kolei górskiej, który kursował na Gubałówkę.

Największą część ekspozycji stanowią parowozy, które można oglądać nie tylko z zewnątrz, ale również wejść do środka budki maszynisty. Ponadto w muzeum znalazły się też lokomotywy spalinowe i jedna elektryczna oraz kilka wagonów osobowych i towarowych. Goście mają możliwość kontaktu z pojazdami szynowymi poruszającymi się po torach od końca XIX wieku aż do lat osiemdziesiątych wieku XX. Oprócz ekspozycji na wolnym powietrzu i hali parowozowni zwiedzić można przylegające doń warsztaty z oryginalnym wyposażeniem oraz sale wystawowe, gdzie prezentowane są mniejsze eksponaty kolejowe, elementy starych mechanizmów, uzupełnione zbiorami dokumentów, pamiątek i modeli. Do najcenniejszych zabytków można zaliczyć dwie unikatowe lokomotywy: największy polski parowóz Pu29-3 oraz spalinowóz SP47-001, a także wagon kolejki na Gubałówkę z 1938 r., wyprodukowany w ilości dwóch egzemplarzy. Nieprzypadkowa lokalizacja Muzeum w dawnej parowozowni pozwoliła wiernie utrwalić w materii i oddać klimat lat międzywojennych, a także zetknąć się z techniką minionych czasów.

Wśród innych ciekawych eksponatów jest radziecki TE 7175, pociąg ratunkowy, cysterny 3-osiowe oraz wagony motorowe. Poza najstarszymi eksponatami zobaczyć można też nowsze lokomotywy spalinowe i elektryczne.

Teren parowozowni jest niewielki i eksponaty są nieco ściśnięte. Przed samym wejściem znajduje się parking dla odwiedzających.
  • Currently 3.00/5

Średnia: 3.0/5 ( 1 głos ) 'Zaloguj się, aby móc oceniać'.

Polecany dla rodzin z dziećmi: tak
reklama
pokaż na mapie
kliknij na mapie aby zobaczyć powiększenie
informacjeinformacje
Parking: bezpłatny
Wstęp: płatny

Adres:
ul. Towarowa 7
83-400 Kościerzyna (pomorskie)

Strony www:
www.muzeum.koscierzyna.gda.pl

atrakcje w pobliżu
Żuraw Gdański
Sołdek - statek muzeum
Pałac Sasino
Latarnia morska Stilo

Bookmark and Share

reklama
© 2008-2013 wspierane projekty | współpraca | regulamin | polityka prywatności | kontakt: webmaster[małpa]atrakcje-turystyczne.eu   
Inne: Pełna lista atrakcji | Już wkrótce wyruszamy w Polskę!