Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie (wcześniejsza nazwa: Skansen Parowozownia Kościerzyna) to jedno z tych miejsc, które miłośnicy starych parowozów lubią najbardziej. Skansen prezentuje parowozy i lokomotywy z różnych okresów. Oprócz taboru ze zwykłych torów jest też kilka eksponatów wagoników z wąskotorówki oraz wagonik kolei górskiej, który kursował na Gubałówkę.
Największą część ekspozycji stanowią parowozy, które można oglądać nie tylko z zewnątrz, ale również wejść do środka budki maszynisty. Ponadto w muzeum znalazły się też lokomotywy spalinowe i jedna elektryczna oraz kilka wagonów osobowych i towarowych. Goście mają możliwość kontaktu z pojazdami szynowymi poruszającymi się po torach od końca XIX wieku aż do lat osiemdziesiątych wieku XX. Oprócz ekspozycji na wolnym powietrzu i hali parowozowni zwiedzić można przylegające doń warsztaty z oryginalnym wyposażeniem oraz sale wystawowe, gdzie prezentowane są mniejsze eksponaty kolejowe, elementy starych mechanizmów, uzupełnione zbiorami dokumentów, pamiątek i modeli. Do najcenniejszych zabytków można zaliczyć dwie unikatowe lokomotywy: największy polski parowóz Pu29-3 oraz spalinowóz SP47-001, a także wagon kolejki na Gubałówkę z 1938 r., wyprodukowany w ilości dwóch egzemplarzy. Nieprzypadkowa lokalizacja Muzeum w dawnej parowozowni pozwoliła wiernie utrwalić w materii i oddać klimat lat międzywojennych, a także zetknąć się z techniką minionych czasów.
Wśród innych ciekawych eksponatów jest radziecki TE 7175, pociąg ratunkowy, cysterny 3-osiowe oraz wagony motorowe. Poza najstarszymi eksponatami zobaczyć można też nowsze lokomotywy spalinowe i elektryczne.
Teren parowozowni jest niewielki i eksponaty są nieco ściśnięte. Przed samym wejściem znajduje się parking dla odwiedzających.