zarejestruj się | zapomniane hasło
Znajdź

Zamek w Malborku

zamki

Zamek w Malborku

Malbork

Zamek w Malborku Zamek w Malborku

Zamek w Malborku

Malbork

Zamek w Malborku Zamek w Malborku

Zamek w Malborku

Malbork

Zamek w Malborku Zamek w Malborku

Zamek w Malborku

Malbork

Zamek w Malborku Zamek w Malborku
dodaj zdjeciezobacz wszystkie zdjęcia
Zamek w Malborku to po Wawelu drugi co do wielkości zamek w Polsce. Budowla składa się z zamku wysokiego, średniego i niskiego. Całość otoczona jest murem obronnym, a w przeszłości również fosą.

Budowa zamku rozpoczęła się w 1278 roku. Początkowo w zamku rezydował komtur krzyżacki. Od 1309 roku zamek w Malborku stał się siedzibą wielkiego mistrza zakonu a sam Malbork został stolicą Państwa Krzyżackiego. Do roku 1457 zamek był stale rozbudowywany bo oprócz funkcji obronnych pełnił także rolę reprezentacyjną. W tym czasie zbudowano Dom Wielkich Mistrzów.

Po bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku zamek bezskutecznie próbował zdobyć Władysław Jagiełło. Zamku nie udało się Polakom zdobyć, ale w 1457 roku król polski Kazimierz Jagiellończyk odkupił go od czeskich najemników w zamian za zaległy żołd. Od tego czasu zamek w Malborku był jedną z rezydencji królów polskich.

W XVII wieku zamek dwukrotnie zdobywali Szwedzi. W 1626 oraz w 1656 roku podczas potopu szwedzkiego. Od 1772 zamek przeszedł we władanie Prusaków i niedługo potem zorganizowano w nim koszary. Na początku XIX wieku rozpoczęto odbudowę zniszczonego i zaniedbanego zamku. Kolejny wielki cios zadała Malborkowi II wojna światowa. Zamek pełniący w 1945 roku rolę punktu obronnego został w dużym stopniu zniszczony.

Po wojnie rozpoczęto jego odbudowę i utworzono muzeum. W 1997 roku zamek wpisano na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Zamek w Malborku jest jedną z największych polskich atrakcji turystycznych. Położony nad rzeką Nugat zamek odwiedzany jest przez rzesze turystów. W okresach wakacyjnych na zwiedzanie czeka się w długich kolejkach. Zwiedzanie zamku z przewodnikiem trwa ok 3 godzin.
  • Currently 5.00/5

Średnia: 5.0/5 ( 1 głos ) 'Zaloguj się, aby móc oceniać'.

Polecany dla rodzin z dziećmi: tak
reklama
pokaż na mapie
kliknij na mapie aby zobaczyć powiększenie
informacjeinformacje
Parking: płatny
Wstęp: płatny

Adres:
Malbork (pomorskie)

Strony www:
www.zamek.malbork.pl
www.zamek.malbork.com.pl

atrakcje w pobliżu
Zamek w Gniewie
Sołdek - statek muzeum
Żuraw Gdański
Westerplatte

Bookmark and Share

reklama

    free likes youtube

    span class muxgbd wuq ob wz tjf optimize videos for comments em hcv re nkgktb likes and subscribes when it comes to the youtube algorithm
© 2008-2013 wspierane projekty | współpraca | regulamin | polityka prywatności | kontakt: webmaster[małpa]atrakcje-turystyczne.eu   
Inne: Pełna lista atrakcji | Plus Gsm, plus, telefony, partner Plus Gsm, plus, telefony, partner serwis randkowy sprzęt do masażu miłość Już wkrótce wyruszamy w Polskę!