zarejestruj się | zapomniane hasło
Znajdź

Ślęża

góry, formacje skalne

Masyw Ślęży

Sobótka

Masyw Ślęży Masyw Ślęży

Masz nadawczy na Ślęży

Sobótka

Masz nadawczy na Ślęży Masz nadawczy na Ślęży

Kościół na Ślęży

Sobótka

Kościół na Ślęży Kościół na Ślęży

Niedziwedź - pogańska rzeźba kultowa

Sobótka

Niedziwedź - pogańska rzeźba kultowa Niedziwedź - pogańska rzeźba kultowa

Ślęża widziana z Wrocławia

Sobótka

Ślęża widziana z Wrocławia Ślęża widziana z Wrocławia

Kościół na Ślęży

Sobótka

Kościół na Ślęży Kościół na Ślęży
dodaj zdjeciezobacz wszystkie zdjęcia
Ślęża to górujący nad okolicą szczyt wznoszący się na wysokość 718 m n.p.m. Wysokość względna wynosi aż 500 metrów co sprawia, że górę widać ze znacznego obszaru Dolnego Śląska. Z uwagi na położenie jest popularnym miejscem wędrówek dla mieszkańców Wrocławia i okolic. Wejście na górę z Sobótki zajmuje ok. 2 godzin dlatego jest to idealne miejsce jednodniową wycieczkę.


Masyw Ślęży poprzecinany jest gęstą siecią szlaków pieszych, rowerowych i dydaktycznych. Wejście na górę turyści rozpoczynają najczęściej z Sobótki, gdzie znajduje się duży parking płatny lub z Przełęczy Tąpadła. Jest tam też mały, bezpłatny parking. Z przełęczy wiedzie na Ślężę najłatwiejszy i najkrótszy - żółty szlak. Jego przejście zajmuje nie więcej niż godzinę. Dużo ciekawszy natomiast jest zielony szlak z przełęczy Tąpadła, który wiedzie w swojej górnej części po atrakcyjnych skałkach.


Sobótka to znany ośrodek pogańskiego kultu solarnego okolicznych plemion. W całej okolicy Masywu Ślęży spotkać można pogańskie rzeźby kultowe. Najbardziej znaną z nich jest znajdujący się przy szczycie niedźwiedź. Ważna datą dla Ślęży jest noc letniego przesilenia, zwana nocą świętojańska, nocą Kupały lub po prostu Sobótką. To stare słowiańskie święto gromadzi na szczycie Ślęży setki głównie młodych ludzi, którzy palą ogniska, śpiewają i bawią się od wieczora do rana. Dziewczyny noszą wianki no i chyba szukają kwiatu paproci. Po zmierzchu na szczy przychodzą grupy wyposażone w latarki, a bardziej przywiązaniu do święta sobótki przywdziewają średniowieczne stroje i zdobywają szczyt wyposażeni w pochodnie.

W okolicach szczytu znajduje się Dom Turysty PTTK, kościół oraz wieża widokowa. Znajdują się tu także ruiny zamku wybudowanego w XIV wieku przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolko II. Zamek na Ślęży zniszczono po tym jak zawładnęli nim rycerze rozbójnicy.

  • Currently 3.00/5

Średnia: 3.0/5 ( 1 głos ) 'Zaloguj się, aby móc oceniać'.

Polecany dla rodzin z dziećmi: nie
reklama
pokaż na mapie
kliknij na mapie aby zobaczyć powiększenie
informacjeinformacje
Parking: płatny
Wstęp: wolny

Adres:
Sobótka (dolnośląskie)

Strony www:

atrakcje w pobliżu
Dom Turysty PTTK na Ślęży
Zamek Sobótka-Górka
Zamek Domanice
Pałac Krobielowice

Bookmark and Share

reklama
© 2008-2013 wspierane projekty | współpraca | regulamin | polityka prywatności | kontakt: webmaster[małpa]atrakcje-turystyczne.eu   
Inne: Pełna lista atrakcji | Już wkrótce wyruszamy w Polskę!