zarejestruj się | zapomniane hasło
Znajdź

Zamek Grodziec

zamki

Zamek Grodziec

Zagrodno

Zamek Grodziec Zamek Grodziec

Zamek Grodziec

Zagrodno

Zamek Grodziec Zamek Grodziec

Zamek Grodziec

Zagrodno

Zamek Grodziec Zamek Grodziec

Zamek Grodziec

Zagrodno

Zamek Grodziec Zamek Grodziec
dodaj zdjeciezobacz wszystkie zdjęcia
Początki Zamku Grodziec (niem.: Gröditzburg) sięgają XII wieku kiedy to na wzgórzu zbudowano pierwszy gród obronny. Drewniano-ziemny gród Bobrzan powstał na powulkanicznym wzgórzu, z którego obserwować można było całą okolicę i skutecznie się bronić. Za panowania Henryka Brodatego zbudowano na wzgórzu pierwszy murowany zamek, który to jednak częściowo zniszczono w czasie wojen Husyckich. Na przełomie XIV i XV wieku zamek odbudowano i przekształcono w gotycko-renesansową rezydencję - jedną z piękniejszych na Śląsku. Miała ona nadal charakter obronny. W tym okresie na zamku odbywały się liczne bale, polowania i turnieje rycerskie.

W czasie wolny 30-letniej zamek Grodziec został zdobyty i zniszczony. Po wojnie kiedy okazało się, że zamek nie miał już większych walorów obronnych, rozebrano część murów obronnych. Sam zamek popadał w coraz to większą ruinę aż do roku 1800 kiedy to nowi właściciele - rodzina Hochbergów rozpoczęła jego odbudowę. Właściciele zamków w Książu i Pszczynie odrestaurowali Grodziec i stał się on pierwszym w Europie zamkiem przystosowanym do ruchu turystycznego.

Okres świetności Grodźca przerywa rok 1945 kiedy to zamek okradli i spalili Rosjanie. Dopiero w latach 60-tych rozpoczęła się odbudowa, która mozolnie trwa do dzisiaj.


Położony na szczycie wulkanicznej góry i otoczony lasem średniowieczny zamek jest częściowo odrestaurowany i udostępniony zwiedzającym. Na zamku odbywają się cykliczne imprezy. Na zamek można dojechać wąską drogą i zaparkować przed bramą. Zamek można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem.
  • Currently 3.00/5

Średnia: 3.0/5 ( 1 głos ) 'Zaloguj się, aby móc oceniać'.

Polecany dla rodzin z dziećmi: tak
reklama
pokaż na mapie
kliknij na mapie aby zobaczyć powiększenie
informacjeinformacje
Parking: bezpłatny
Wstęp: wolny

Adres:
Grodziec 111
59-516 Zagrodno (dolnośląskie)

Strony www:
www.grodziec.com

atrakcje w pobliżu
Ratusz w Lwówku Śląskim
Szwajcaria Lwówecka
Zamek Wleń
Pałac Lenno

Bookmark and Share

reklama
    1. asertywność szkolenie
    2. szkolenie przeznaczone dla działów obsługi klientów reklamacji windykacji jak również osób chcących ukształtować u siebie postawy asertywne
© 2008-2013 wspierane projekty | współpraca | regulamin | polityka prywatności | kontakt: webmaster[małpa]atrakcje-turystyczne.eu   
Inne: Pełna lista atrakcji | lubuskie centrum oyama karate stoły do masażu stoły do masażu fotografia fotograf Już wkrótce wyruszamy w Polskę!